Pfizer/BioNTech'in ikinci dozundan sonra neden daha fazla belirti görülüyor?

Dr. Özlem Türeci ve Dr. Uğur Şahin tarafından Almanya'da geliştirilen BioNTech Covid-19 aşısı, Türkiye'de de en fazla uygulanan aşılar arasında. Günlük aşılamada milyona varan rakamlar ile rekor kıran Türkiye'de bir yandan da aşı karşıtlığı sosyal medyada yayılmaya devam ediyor. Son olarak sosyal medya ağı Twitter'da #DenekOlmaTurkiye etiketi ile aşı karşıtı paylaşımlar yapılmaya devam ediyor.

2020 yılının mart ayından bu yana Türkiye de tüm dünya gibi koronavirüs ile mücadele etmeye devam ediyor. Covid-19 ile mücadele kapsamında birden fazla aşı geliştirilirken, Türkiye önce Sinovac hemen ardından da Pfizer/BioNTech aşıları ile hızlı bir biçimde toplum bağışıklığı oluşturmaya çalışıyor. 

116

Uzmanlar, aşılanmanın yeterli düzeyde olmaması halinde önümüzdeki sonbaharda muhtemel bir dördüncü dalgaya karşı uyarılarını sık sık yinelerken, sosyal medya ağları üzerinden aşı karşıtları da görüşlerini paylaşıyor. 

216

Son olarak #DenekOlmaTurkiye etiketi ile yapılan paylaşımlarda, aşının yan etkileri ve reaksiyonlarına dikkat çekilirken, aşı olmadan önce imzalanması zorunlu olan "Bilgilendirme ve Onam Formu" aşılanan bireylerin denek olduğu yönündeki söylemlerde kullanılıyor. 

Aşı karşıtlarının söylemleri arasında dikkat çekenlerden birisi de, Pfizer/BioNTech ikinci dozunu alan bireylerde görülen yan etkiler. Aşının birinci dozunu alanlar herhangi bir şikayet belirtmezken, ikinci dozu alanların bir kısmında ateş, titreme, eklem ağrıları ve kadınlarda regl düzeninde değişiklik gibi belirtiler görülüyor. 

Peki, BioNTech ikinci dozunun ardından yan etkiler neden artıyor?

416