Uğur Şahin: “Bebeklere yapılan aşı testlerinin sonucu eylül ayında gelecek”

BioNTech’un kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin Spiegel dergisine konuştu. Şahin, bebekler üzerinde yapılan koronavirüs aşısı test sonuçlarının Eylül ayında açıklanabileceğini belirtti.

BioNTech’in kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin Alman Spiegel dergisine açıklamalarda bulundu. 5-12 yaş arasındaki çocuklara yapılan ilk test sonuçlarının temmuz ayında belli olacağını söyleyen Şahin, daha küçük çocuklara yapılan test sonuçlarının ise Eylül ayında açıklanacağını kaydetti.

Şahin, verileri değerlendirme sürecinin yaklaşık dört ila altı hafta süreceğini dile getirirken, “Her şey yolunda giderse, veriler değerlendirildikten hemen sonra farklı ülkelerdeki yaş grubundaki tüm çocuklar için aşı onayı konusunda başvuruda bulunabileceğiz” ifadelerini kullandı.

Çocukların normal hayata dönmelerinin önemini vurgulayan Şahin, “Çocukların normal okul hayatlarına dönmelerini, aileleri ve arkadaşları ile buluşmalarını sağlamak çok önemli” şeklinde konuştu.

ABD düzenleyicilerinden 12 ila 15 yaş arasındaki çocuklarda aşının acil olarak kullanımının onaylanması için başvuru yaptıklarını belirten Şahin, son aşamaya geldiklerini ifade etti.

Mart ayındaki deneme sonuçlarına göre, bu aşının 12 ila 15 yaş arasındaki çocuklar için etkili ve güvenilir olduğu ortaya çıkmıştı.

BioNTech’in koronavirüse karşı geliştirdiği aşı 16 yaş ve üzerindeki bireyler için kullanım onayı almış bulunuyor.

Koronavirüse yakalanan gençlerin genel olarak hastalığı hafif belirtilerle atlattıkları görülüyor. Ancak semtomatik vakalar daha fazla görüldüğü için virüsü yayma potansiyelleri çok yüksek bulunuyor.