İsrail'den BioNTech araştırması: Yüzde 95 koruma sağlıyor

Koronavirüs pandemisiyle mücadeleye dikkat çekmek adına büyük bir aşılama kampanyası başlatan İsrail, Pfizer/BioNTech aşısının gerçek sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı.

Dünya genelinde nüfusa oranla en çok aşı yapan ülkelerden biri olan İsrail, Pfizer/Biontech aşısının koruyuculuğuna dair önemli bir araştırma yaptı. Araştırmaya göre, Biontech aşısı , koronavirüse (Covid-19) karşı yüzde 95’in üzerinde koruyuculuk sağlıyor.

Söz konusu araştırma kapsamında elde edilen verilere göre, ikinci doz aşıdan yedi gün sonra koronavirüs bulaşına karşı yüzde 95,3'lük ve ölüme karşı yüzde 96,7'lik koruma sağlanıyor.

Koruma oranı ikinci dozdan 14 gün sonra ise bulaşa karşı yüzde 96,5, ölüme karşı yüzde 98'e yükseliyor.

Tek doz aşıda ise koruma oranı çok daha düşük kalıyor. Araştırmada, tek doz aşıdan 7 ila 14 gün sonra koruma oranı bulaşa karşı yüzde 57,7, ölüme karşı yüzde 77 olarak kaydedildi.

YAŞLILARDA ETKİSİ NASIL?

Aşının yaşlılar üzerindeki korumasının, gençlerinki kadar güçlü olduğunu gösteren araştırma, aşıdan sonra 85 yaşın üzerindeki kişilerin enfeksiyona karşı yüzde 94,1, hastaneye yatmaya karşı yüzde 96,9 ve ikinci doz uygulandıktan 7 gün sonra ise ölüme karşı yüzde 97 korumaya sahip olduğunu gösterdi.

 MUTANT VİRÜS TEHLİKESİ

Araştırma kapsamında elde edilen bulgular umut verici olsa da salgını kontrol altına almak için bazı zorluklar devam ediyor. Bilim insanları özellikle koronavirüse karşı hem enfeksiyon hem de aşılama bağışıklık süresinin bilinmediğinin altı çizerek, gelecekte aşıya dirençli yeni varyantların ortaya çıkabileceğini her fırsatta belirtiyor.