Sağlıklı yaşamın yeni formülü: Biohacking

Vücutlarının ve beyinlerinin daha iyi çalışmasını isteyen çok sayıda insan, "biohacking" yöntemine başvuruyor. Dubai’de giderek popülerleşen yöntemle biyolojilerini hackleyen insanların fiziksel ve bilişsel olarak kendilerini optimize etmeleri sağlanıyor.

Kendin Yap biyolojisi olarak da bilinen biohacking, insanın kendi biyolojisini değiştirmek için uyguladığı çeşitli aktiviteleri kapsayan geniş bir kavram. Biohacking uygulamalarının Silikon Vadisi’nden çıkmış olsa da son zamanlarda Dubai’de popülerleştiği görülüyor.

Euronews’e konuşan DNA Health'in Tıbbi Direktörü ve Fonksiyonel tıp pratisyeni Dr. Nasr al Jafari, biohacking kavramını açıklarken “Bilişsel, fiziksel performanslarını optimize etmek ve daha uzun ve sağlıklı yaşamak isteyen insanların kullandığı terim” ifadelerini kullanıyor.

Biohacking yöntemi aslında bir nevi insanın kendi vücudunu hackleyerek sağlıklı ve zinde bir yaşam için yeniden programlaması anlamına geliyor. Dolayısıyla da bu yöntemde öncekilerden farklı bir tavsiye bulunmuyor. Düzenli ve sağlıklı beslenme, egzersiz yapma vb. birçok şey aynı şekilde geçerli. Ancak biohackerlar çoğu kişinin zorlandığı nokta olan bu eylemlerin düzenli bir şekilde yapılabilmesini sağlıyor.

Mamo & Biohacker'ın kurucusu Asim Janjua, biohacking yönteminin kendisi için yüksek performans ve üretkenlik anlamına geldiğini belirtiyor. İnsanların birçok takviye aldığını ve biohacking ile bunlara ihtiyaç kalmadığını söyleyen Janjua, iyi bir rejime ve fiziksel aktiviteye sahip olmanın önemine değiniyor.

BIOHACKING NEDİR?

Biohacking uygulamalarının temel mantığı, geleneksel tıp alanının dışında, bilişsel ve fiziksel olarak insan vücudunu optimize etmek için beyni ve vücudu manipüle etmek. Bu yöntemi uygulayan kişilerin, kendi biyolojileri üzerinde kontrol sahibi olmaları sağlanıyor.

Uygulamaların içerisinde farklı yöntemler bulunuyor. Bunlar arasında vücuda eklenen çipler veya uyku düzenini takip etmek için kullanılan giyilebilir cihazlar yer alıyor. Öte yandan, fiziksel materyal kullanmadan yapılan yöntemler de mevcut.

Body hacking olarak adlandırılan yöntemlerle vücudun eğitilmesi ve tam kontrolünün sağlanması amaçlanıyor. Meditasyon yapmak, oruç tutmak gibi uygulamaların haricinde daha radikal uygulamalar da yapılabiliyor. Kriyoterapi (kendini kasten soğutma), neurofeedback (beyin dalgalarını düzenlemek için kendini eğitme), kızılötesi saunalar (elektromanyetik iletimlerden ve stresten kurtulmaya yardımcı) ve sanal şamandıra tankları (duyusal yoksunluk yoluyla meditatif bir hal içinde olma) gibi uygulamalara yüz binlerce dolar harcanıyor.

Uzmanlar bu uygulamalarda ciddi sağlık riskleri olduğu konusunda uyarıyor. İnsanların uykularını, beslenmelerini, kalp atışlarını veya fiziksel aktivitelerinin takip etmesi hâlihazırda akıllı cihazlarla yapılan uygulamalar. Ancak daha ileri seviyedeki uygulamalarda ciddi risklerin bulunduğu da göz ardı edilmemeli.