Biohacking ile insan ötesi seviyeye çıkmak mümkün mü?

1990’lı yılların en büyük teknolojik atımlarından kabul edilen klonlama 2010’dan sonra yerini biohack’e bıraktı. Biohack teknikleri ile insan ötesi seviyeye ulaşmak mümkün mü? Sizler için derledik. Detaylar haberimizde…

Biohacking kavramı ilk olarak Silikon Vadisi yatırımcılarından olan Dave Asprey tarafından ortaya atıldı. Biohacking, günümüzde gelişen teknoloji ve bio teknoloji trendleri arasında hızla ön plana çıkıyor. Henüz yeni bir kavram olan Biohacking, insanın yaşamını ve bedenini kontrol altına almak için kendini değiştirebilme sanatı ve bilimi olarak tanımlanabilir. Yani insan performansını optimize etmekle ilgili olduğunu söyleyebiliriz. 

111

Yakın gelecekte çalışanların teknolojinin hızına ayak uydurabilmesi için akıllı implantları, yüksek performanslı protezleri, hafıza geliştiren bileşenleri ve giyilebilir ürünleri kullanması gerekecek. Bu geleceğin çoğu kişinin düşündüğünden çok daha yakın olduğunu gösteren pek çok örnek de var. Yazar Eve Herolds’ın “Beyond Human” kitabı bilişim, gen tedavileri ve robot bilimin bir kombinasyonunu temel alan yeni medikal teknolojilerin gelişimini inceliyor. Herold kitapta bu teknolojilerin yaşamlarımızı dramatik bir şekilde dönüştürme potansiyeli olduğunu, yaşam süresi ortalamasını bu sayede uzatabileceğimizi ileri sürüyor.

211

Biohack çalışmasına en güncel çalışma ise, Kaliforniya'dan bir grup bağımsız bilim adamı bir deneğin gözlerine kontrollü olarak Klorin e6 molekülleri enjekte ederek bir süreliğine gece görüş özelliği kazandırdılar. Üstelik sonuç beklenenin çok üzerinde oldu. Bu teknoloji geliştirilebilirse gerek özel gerekse askeri alanda sıradan insanlar, pahalı gece görüş cihazları kullanmadan bir kediden daha fazla görüş imkanına ulaşabilecekler. 

Bir başka ilginç örnek ise Amerika’daki ünlü bir klinikten geldi. 68 yaşında ve uzun süredir görme özürlü olan Allen Zderad, özel hazırlanan elektronik bir göz implantı sayesinde piksel piksel de olsa yeniden görmeye başladı ve yıllar boyunca görmediği eşini görme şansı buldu. Ancak uzmanlar Zderad’ın bu cihazı uzun bir psikolojik ve fiziksel terapiden sonra tam kapasite ile kullanabileceğini belirtiyorlar.

411