Bio-Organlar geliyor

Hangi organ olursa olsun insan vücudu için çok önemlidir.Organ nakli operasyonlarında sıra bekleme ve organ uyuşmazlığı insan hayatının son bulmasına bile sebep olabilir ama gelişen teknoloji ile 3d yazıcılar sayesinde organınız hazır !

3D Yazıcı ile organ üretmek her ne kadar kulağa ilginç gelse de elde edilen ve sürekli gelişimde olan teknoloji ile mümkündür.Organlar, insanın yaşamını sürdürebilmesi için olmazsa olmaz biyolojik parçalardır ve organların yenilenmesi oldukça zordur. Bu pahalı vücut parçalarımızın yenilenmesi bir tek organ bağışı ile mümkün olabilmektedir. Günümüzde de organa ihtiyacı olan birçok hasta mevcutken nakil ameliyatları maalesef çok fazla sayıda değildir. Bu sorunu ortadan kaldıracak bir teknoloji üzerine gerçekten güzel çalışmalar yapılıyor ve 3 boyutlu yazıcılar yardımıyla organlar üretilebilmektedir.

114

Tıp bilimi hızla gelişen ve çok önemli bir bilim dalıdır.Gelişen diğer teknolojiler ile de kontakta olan bu bilim dalı insanoğlunun sorunlarına sürekli çözüm arayışı içerisindedir. Üç boyutlu biyo yazıcılar, özellikle Rejeneratif Tıp alanında kullanılan ve pek çok sorun için umut vaat edici çözümler üreten ileri teknolojik biyomedikal cihazlardır. Bu cihazlarda 3D (3 boyutlu) baskı ise bir modelin çıktısının alınması olayıdır. 3D yazıcılar bilgisayar kontrollü endüstriyel bir robot türü içerisinde yer almaktadır.

214

İlk 3 boyutlu yazıcı ile canlı doku üretimi 2009'da Novagen 3d Printing Technology'le başladı. İlk zamanlarda sadece doku baskısı alınabilirken bugünlerde organ baskısı alınabiliyor. Bu baskı teknolojisinin en çok kemik ve kıkırdak dokusu baskısı alınırken kullanılıyor. Hangzhou Elektronik Bilimler ve Teknoloji Üniversitesi araştırmacılar 3 boyutlu yazıcı sayesinde kulak ve burun baskısı alabiliyor.

Araştırmacılar 3 boyutlu bio-yazıcı kartuşu içindeki hücre ve benzeri bio-materyallerle sağlıyor. Örneğin 3 boyutlu yazıcı sayesinde bir çift insan kulağı çıkarabilmek için osteosit kullanıyor.3 boyutlu yazıcıyla kemik ve kıkırdak dokusu üretmekte en büyük gelişme ise kafatası protezi baskısı almak; ilk olarak hastanın kafatasının taranmasıyla başlıyor. Dijital ortamdaki taranma tamamlandıktan sonra yazıcı kafatası modelini en ufak ayrıntısına uyacak şekilde kalıba döküyor. Bu şekilde üretilen kafatası proteziyle hastanın kafatasının yüzde 75’i onarılmış oluyor.

414