Bina girişlerinde kimlik vermeye son!

Hayatımıza bitcoin ile giren blockchain teknolojisi kripto paralar dışında aslında birçok alanda kullanıma açık,şeffaf ve güvenli bir teknoloji. Şimdi ise yerli bir girişim ile bina girişlerinde TC kimlik verme derdini ortadan kaldırıyor sahte kimlikleri ayırt ediyor. Ayrıntılar haberimizde…

Türkiye’nin ilk ve lider elektronik sertifika ve mobil imza hizmet sağlayıcısı E-GÜVEN, yeni çözümü blockchain tabanlı çalışan uygulaması Plum ile bina okul hastahane vb yerlerin girişlerinde TC kimlik verme derdini ortadan kaldırıyor. Okutulacak QR kod ile kişinin mobil cihazındaki kimlik bilgileri giriş yapacağı binanın sistemine kaydediliyor.

18

BİNA GÜVENLİK YETKİLİLERİ TÜM BİLGİLERE ERİŞEBİLİYOR MU? 

Sistemi güzel kılan önemli etkenlerden biri ise, güvenlik personeli ya da bina yetkilisinin sınırlı erişimi olması ve üzerinde değiştirme gibi bir işlem yapamaması. Sınırlı giriş alanlarında ise sistemin çalışmaması ise güvenliği bir kat daha arttırmış oluyor.

28

SADECE TÜRKİYE’DE Mİ?

Plum, kişilerin e-imzalarını, dijital dünyada yasal tabanlı kimlik yaratabilmeleri için akıllı sözleşmeler ile entegre ediyor. Bu dijital kimliklerle kullanıcı kendi isteğiyle istediği kimlik bilgilerini, istediği zaman ve istediği platformda kullanabiliyor. Çözüm aynı zamanda Blockchain katmanını da kullanıyor. Plum, sadece Türkiye’de değil, yakında Avrupa Birliği Elektronik İmza Regülasyonuna (eIDAS) uyumlu olarak AB ülkelerinde de kullanılabilecek. Avrupa merkezli kurulan Plum. Technologies B.V., tüm Avrupa’da da kişilerin kimliklerini dijital ortamda ispat etmelerini sağlayacak

BU ÇÖZÜM FİRMALARIN MÜŞTERİLERİNİ TANIMLAMASINDA KOLAYLIK SAĞLAYACAK 

Dijital ortamda kişilerin gerçek kimlikleri ile hareket edip etmediğinin anlaşılabileceğine dikkat çeken E-GÜVEN Genel Müdürü Can Orhun, “Çözüm, şirketlere müşterilerini tanıma kolaylığı sunuyor. Özellikle finans kuruluşların süreçlerini dijitalleştirme, müşteri finansal güvenliğini sağlama, operasyonel riskleri en aza indirme, müşteri deneyimini iyileştirme, veri elde etme maliyetlerini azaltma ve yasal olarak tanınan veri ile çalışma olanağı sağlıyor. Çözümün sağladığı önemli avantajlardan biri de kimlik bilgileri doğru olsa bile bunları gerçek kimlik sahibinin gönderip göndermediğinin teyit edilebilecek olması. Çözüm ayrıca yaş sınırlandırması gereken web sitelerinde, kripto para borsalarında, finansal kurumlarda, kimlik doğrulanması gereken her durumda kullanılabiliyor” dedi.

48