Bill Gates servetini dağıtacak!

Dünyanın en zengin iş insanları arasında yer alan ve gündem oluşturan açıklamaları ile dünya genelinde sık sık eleştirilerin odağında yer alan Microsoft’un kurucusu Bill Gates, servetini dağıtma sözü verdi.

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, özellikle koronavirüs (Covid-19) salgınının ilk günlerinden bu yana yaptığı açıklamalar ile en fazla gündeme gelen isimlerden birisi.

İlk olarak 2010 yılında aldığı karar ile servetinin bir kısmını hayır kurumlarına bağışlayan Gates, bir kez daha aynı sözü verdi.

Servetini ilk kez dağıtma kararını almasından bu yana şirketinin değeri iki katından fazla artan Gates, dünyanın en zengin dördüncü ismi olarak listeleniyor.

Kaynakları topluma ‘iade’ etme zorunluluğu olduğunu vurgulayan Gates, Ukrayna savaşı ve iklim krizi nedeniyle harcamaları 9 milyar dolara çıkacağını tahmin eden sosyal medya mesajının ardından eski eşi ile birlikte kurdukları Bill & Melinda Gates Vakfı'na 20 milyar dolar bağış yapacağını ve yapacağı bağışların ardından ‘dünyanın en zenginleri’ listesinden de ayrılacağını duyurdu.

139 milyar dolarlık serveti ile dünyanın en zengin 10 insanı arasında bulunan Gates açıklamasında, “Kaynaklarımı, acıları azaltmak ve yaşamları iyileştirmek için en büyük etkiye sahip olacak şekilde topluma geri vermekle yükümlüyüm. Ve umarım, büyük zenginlik ve ayrıcalıklı konumlardaki diğer kişiler de bu anda adım atacaklardır” ifadelerini kullandı.