Bill Gates'in son yıllardaki arazi yatırımları dikkat çekti

Teknoloji milyarderi Bill Gates ve boşanma sürecindeki eşi Melinde Gates'in sürekli olarak arazi yatırımı yapması dikkatli gözlerden kaçmadı. Gates, iklim çalışmalarından dolayı mı sürekli arazi satın alıyor?

Microsoft'un kurucusu ve teknoloji milyarderi Bill Gates aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en büyük özel tarım arazisi sahiplerinden de birisi. 

Boşanma sürecindeki eşi Melinda French Gates ile birlikte sürekli olarak çiftlik yatırımı yapan Bill Gates'in kişisel yatırım stratejisi de eleştirilerin odağında. 

Son 10 yılda yalnızca ABD'de 269 bin dönümden fazla çiftlik satın alan Gates, alımlarını Washington merkezli Cascade Investment firması ve bu firmaya bağlı bir dizi paravan şirket üzerinden gerçekleştiriyor. 

20 eyalete dağılmış biçimde tarımsal üretim yapılan bu arazilerde soya fasülyesi, havuç ve bir kısmı McDonalds'te kullanılan patates yetiştiriliyor. 

Neredeyse 300 bin dönüm araziye sahip olan Gates çiftinin, bir aile ya da bireyin sahip olabileceğinden çok daha fazla toprak satın almış oldukları Land Report'un ocak ayında yayınladığı raporun ardından medyanın da radarına girdi. 

Gates'in tarım yatırımlarının 'iklim' çalışmalarının bir sonucu da olabileceğini vurgulayan ve NBC News'te yayınlanan bir analizde, satın alınan arazilerin komşularına da sorular yöneltildi. 

Gates'in satın almasının ardından bölgede sürdürülebilir tarım faaliyetleri teşvik etmesini beklediklerini vurgulayan diğer çiftçiler, bu alanlarda pek de bir değişiklik yapılmadığının altını çizdi. 

Eleştirilere ve satın almalara dair iddialara yanıt veren Cascade Investment sözcüsü, tüm tarım arazilerinin biyolojik çeşitliliği koruma ve toprak odaklı sürdürülebilirlik standartlarını sağlamak amacıyla işletildiğini savundu.