Bill Gates'in önerisine uzmanlar karşı çıktı: Felaket olur

Harvard Üniversitesi’nden bilim insanlarının küresel ısınmayı yavaşlatmak için atmosfere kireç tozu püskürtülmesi projesine Bill Gates de destek veriyor. Uzmanlar ise felakete yol açacağı gerekçesiyle projeye karşı çıkıyor.

Koronavirüs salgınının etkisi tüm dünyada sürerken, daha büyük bir tehlike için Harvard Üniversitesi’nden bilim insanları harekete geçti. Küresel ısınmanın önlenebilmesi için güneş ışığının engellenmesinin dünyayı soğutacağı öne sürülüyor. Küresel ısınma ve koronavirüs ile ilgili görüşleriyle sık sık gündeme gelen Microsoft’un kurucusu Bill Gates de bu projeyi destekliyor.

Proje, 600 kg kalsiyum karbonat veya tebeşir tozu taşıyan bir balonun dünya yüzeyinin 12 mil yukarısından püskürtülmesini içeriyor. Güneş jeomühendisliği olarak bilinen süreçte bilim insanları daha sonrasında toz parçacıklarının atmosferle nasıl etkileşime girdiğini inceleyecekler.

20 MİLYONA MAL OLACAK

Tebeşir tozu, güneş ışığını yansıtacak ve sonra da küresel ısınmayı yavaşlatacak. Bazı uzmanlar bu süreçte gökyüzünün beyaza bürüneceğini tahmin ediyor. Deneyin yaklaşık 20 milyon dolara mal olacağı iddia ediliyor.

Proje ilk olarak Aralık 2020’de ortaya atıldı. Bill Gates ise proje için iklim değişikliğine çözüm olmayacağını fakat bu sorunu en az 10-15 yıl erteleyeceğini söyledi. Dünyanın en zengin dördüncü kişisi olan Gates, “Böyle bir felaketle karşı karşıya kaldığımızda hangi yolların çıkmaz sokak olduğunu, hangilerinin olmadığını kanıtlayarak o yola devam etmemiz gerekiyor” yorumunu yaptı.

Projenin denenmesi için Haziran ayında İsveç’in Kiruna kasabasında bir test gerçekleştirilmesi planlanıyor. Ancak bu yapılan ilk test olmayacak. Harvard Üniversitesi’nden yetkililerin belirttiğine göre, 2019 yılında dünya çapında farklı bilimsel araştırmalar için yaklaşık 300 stratosferik balon fırlatıldı.

UZMANLAR UYARDI

Bazı uzmanlar tarafından ise projeye şüpheyle yaklaşılıyor. Proje için gezegeni soğutmaya yaramayacağını ve sadece iklim değişikliği sorununu maskeleyeceği iddia ediliyor. İklim değişikliğinin esas sebebi olan fosil yakıtlarla ilgili çalışma yapmadan yalnızca yapay bir güneşlik ile sorunun üstesinden gelmenin mümkün olmayacağı söyleniyor. Öte yandan, bazı uzmanlar da yararından çok zararının olacağı görüşünde. İklim sisteminde doğal olarak görülmeyen şoklara neden olabileceği belirtiliyor.