Gates: "Gıda yardımı sorunu tam olarak çözemez"

Sık sık geleceğe yönelik açıklamları ve yorumları ile gündeme gelen Bill Gates, bu kez de küresel açlık krizini değerlendirerek "Gıda yardımı sorunu tam olarak çözemez" dedi.

Dünya genelinde milyonlarca kişi temel gıda ürünlerine ulaşamadıkları için açlık krizi ile karşı karşıya. Ukrayna - Rusya savaşının ardından Pakistan'da yaşanan sel felaketi de bölgesel krizlerin derinleşmesine neden olan faktörler arasında öncelikli yerini koruyor. 

Sık sık geleceğe yönelik projeksiyonları ve teorileri ile gündeme gelen Microsoft'un kurucusu Bill Gates bu kez de küresel açlık krizini değerlendirdi. 

Bill ve Melinda Gates Vakfı tarafından yayınlanan son raporu değerlendiren Gates, küresel açlık krizinin gıda yardımları ile çözülemeyeceğinin altını çizerek, krizi tersine çevirmeye çalışmak için uzun süredir finanse ettiği tarım teknolojisindeki yeniliklerin de gerekli olduğuna vurgu yaptı. 

Gates, özellikle, iklim değişikliğine uyum sağlamak ve tarımsal zararlılara direnmek için tasarlanmış mahsulleri içeren “sihirli tohumlar” olarak adlandırdığı bir yatırımını işaret etti. 

Fakat geçmişte iklim krizi ile mücadele için yaptığı açıklamalar ile dikkat çeken Gates'in 'sihirli tohumlar' yatırımının geliştirilebilmesi için pestisitlere ve fosil yakıt bazlı gübrelere ihtiyaç duyuluyor.