Bill Gates Covid-19 için Facebook'u suçladı

Yeni tip koronavirüsü (Covid-19) önceden bildiği ve Bill & Melinda Gates Vakfı aracılığıyla çip takmak istediği iddialarına ilk kez yanıt verdi. Roger Stone'ın iddialarına da yanıt veren Gates, Covid-19'un yayılmasında Facebook'ta yer alan yanlış bilgilerin etkili olduğunu savundu.

Çin'in Wuhan kentinde tespit edilmesinin ardından tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüsün ( Covid-19) yayılmasında, dünyanın en zengin ikinci insanı olan Microsoft'un kurucusu Bill Gates'in parmağı olduğu iddiaları ABD Başkanı Trump’ın bir dönem danışmanlığı yapan Roger Stone tarafından katıldığı bir televizyon programında die getirilmişti.

“Bill Gates'in bu salgının yaratım ve yayılım sürecinde rol oynayıp oynamadığı tartışmaya açık” ifadelerini kullanan Roger Stone, Gates'in insanlara mikroçip takmak için salgını kullandığını iddia etmişti.

CBS'te yayınlanan bir programda hakkındaki iddialara ilk kez yanıt veren Gates,  "Bu iddialar nasıl ve ne zaman ortaya çıktı gerçekten bilmiyorum" derken, Covid-19 salgınının ABD'de hızla yayılmasına ilişkin de Facebook'u işaret etti. 

Gates'in Facebook ve benzeri sosyal ağları işaret etmesi ise, ABD'de Trump'ın seçim sürecine dahli ile bilinen platformların bugünlerde uyguladıkları sansürleri hatırlattı. Gates'in açıklamalarına ise henüz başta Facebook olmak üzere hiçbir platformdan yanıt gelmedi.

Virüsün ABD'de hızla yayılmasının nedenlerinden bir tanesinin sosyal medyadaki sahte bilgi olduğunun altını çizen Gates Facebook ve benzeri platformların COVID-19 hakkında yanlış bilgiyle mücadelede etkisiz kaldığını dila getiren Gates, Bill & Melinda Gates Vakfı'nın  aşı çalışmalarının insanlara mikroçipler yerleştirmek gibi bir ajandası olduğu iddialarını da yalanladı. 

Gates daha önce de Financial Times'a yaptığı bir açıklamada Covid-19 türü salgınların her 20 yılda bir hayatımıza girebileceğini ve bu nedenle erken uyarı sistemlerinin devreye girmesi gerektiğini savunmuştu.