Geleceği doğru tahmin ettiği iddia edilen filmler

Bilim kurgu filmleri genellikle komplo teorilerine kaynak olmuş ya da gelecekte olması muhtemel olaylar tahmin edilmiştir. Ya da var olacağı öngörülen teknolojilere yer verilerek izleyenlerin ufkunda geleceğe dair fikir sahibi olmalarını sağlamıştır. 2000’li yıllardan itibaren gerçeği öngören filmleri sizler için derledik…

AZINLIK RAPORU SUÇ TAHMİNİ (2002)

Suç, bilim kurgunun en sevdiği konulardan biridir çünkü suç ile oldukça yaratıcı ters köşe yapmanız mümkündür. Minory Report ve filmde yer alan Suç Öncesi Sistemi de bunun güzel örneklerinden biri. Bu sistem, kişilerin psikolojik geçmişine bakarak kimin suç işleyebileceğini, kimin suçlu olacağını tahmin ederek yetkili kurumların suçları gerçekleşmeden önlemesini sağlıyor. Görünen o ki bu sistem hukuk içerisinde uygulanmayacak kadar ihtimal dışı değil. Örneğin Japonya’da bu kadar gelişmiş olmasa da buna benzer bir sistem mevcut. Yapay zekalı kameralar, suçun nerede gerçekleşeceğini tahmin eden suç analiz sistemini kullanarak dükkânlarda hırsızlık yapanları tespit ediyor. Japon Polis Teşkilatı bu teknolojiyi son on yıl içinde kullanmaya başladı.

110

WALL- E 2008

Wall-E’de izlediğimiz pek çok şey günümüzde gerçekleşiyor. Belki 2008’de de çoğu gerçekti. Ancak günümüzde çok daha belirgin olduğu su götürmez bir gerçek. Dünyanın kocaman bir çöp sahasına dönmesini, nefes alan insanın olduğu reklamların her yerde yer almasını, sürülebilir koltukları ve tabii ki obezite oranlarını bu olaylara dahil edebiliriz. Bunların haricinde bazı hükümetlerin işler iyice kötüye gitmeden Dünya dışında (özellikle Mars) hayat için şimdiden çeşitli yollar araması durumu da söz konusu. Wall-E’de izlediklerimiz bir şekilde gerçekleşiyor.

210

THE ISLAND (2005) – KLON ORGAN NAKLİ

Film, izole edilmiş bir komplekste yaşayan bir adamın ortama uyma çabasını anlatıyor. Kendisi hariç diğer tüm kişilerin aslında başka birisinin klonu olduğunu ve bu klonların organlarının elit kesimi iyileştirmek için kullanıldığını fark ediyor. İlginç bir şekilde buna benzer bir durum gerçekte de denendi. Bilim insanları, 75 yaşındaki bir adamın deri hücrelerini yenilemek için kullanılan kök hücrelerini yaratmak için klonlamayı kullanmayı başardı. Konuya ilişkin daha fazla çalışma ve deney yapılması gerektiği uzmanlar tarafından ifade ediliyor.

I, ROBOT (2004) – İŞ GÜCÜ OTOMASYONU

Filmde, şirketler otomasyon kullanarak her şeyi yönetiyor ve yapay zekâ yüzünden pek çok insan işsiz kalıyor. Yapay zekâ gerçekten hızlı gelişiyor ve rutin ile tekrar gerektiren pek çok meslekte veya idari mesleklerde insanların yerini alacağı filmde öngörülüyor.

410