Kalp krizinden önceki gün görülen uyarı semptomları keşfedildi

ABD'de yapılan araştırmaya göre; kalp hastalarının yüzde 50'sinde yaklaşan kalp krizi, bir gün öncesinden belirgin işaretler sayesinde tespit edilebiliyor.

ABD'nin Los Angeles kentindeki Smidt Kalp Enstitüsü'nde yapılan yeni bir araştırma, kalp krizinin bir gün önce sinyal verebileceğini tespit etti. 

Hakemli bilimsel dergi Lancet Digital Health'te yayımlanan bulgulara göre; kalp krizinden önce kadınlarda nefes darlığı, erkeklerde ise göğüs ağrısı görülüyor.

Her iki cinsiyette de görülen ama diğerleri kadar yaygın olmayan uyarı işaretleri arasında; nöbet benzeri olaylar ve anormal terleme bulunuyor.

Araştırmacılar, bu işaretleri anlamanın yüzde 90 oranında ölümcül olan ani kalp krizlerini önlemede doktor ve hastalara yardımcı olabileceğini öngörüyor.

Araştırma ekibine liderlik eden Dr. Sumeet Chugh, "Acil arama yapması gereken kişiler için etkili bir triyaj gerçekleştirmek üzere uyarı semptomlarından yararlanmak, erken müdahaleye ve ölümlerin önlenmesine yol açabilir" ifadelerini kullandı.

Chugh ve ekibi, yaşları 18 ve 85 arasında değişen hastaları kapsayan iki ayrı çalışmanın verilerini gözlemledi.

Söz konusu çalışmalardaki hastalar, ani kalp durması geçirmiş kişilerdi. Hastaların krizden önce gösterdikleri semptomlara bakıldı.

Araştırma ekibi, iki grubu kıyaslamak için benzer uyarı işaretleri gösteren ama kalp krizi geçirmeyen insanları da mercek altına aldı.

Bunun sonucunda cinsiyete dayalı gibi görünen uyarı işaretlerinin, kalp hastalarının yarısında krizden bir gün önce ortaya çıktığı keşfedildi.