“Big Data” Müslümanları fişlemek için kullanılıyor

Dünya kamuoyunun gündeminden düşmeyen Doğu Türkistan soykırımına ilişkin yeni belgeler sızdı. Çin’in Sincan’ı son teknolojiyle donattığı ve büyük veriden yararlanarak Müslüman halkı fişlediği ortaya çıktı. Din özgürlüğünün, en doğal insan haklarının yok sayıldığı bölgede en temel ihtiyaçlar ve haklar suç kapsamına alındı.

Uzun süredir Doğu Türkistan’daki Müslüman Uygurlara yönelik akıl almaz uygulamalarda bulanan Pekin yönetimin, bölgede uyguladığı politikalara ilişkin yeni bir araştırma yapıldı. Uluslararası İnsan Hakları İzleme Örgütü tarafından yürütülen çalışmada, Çin’in Doğu Türkistan Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde Müslüman azınlığa yönelik uygulamalarına yer verildi.

Azınlıkları izlemek için ileri teknoloji sistemleri kuran Pekin’in, Entegre Ortak Operasyonlar Platformu’ndan (IJOP) sızan verilerde sadece Aksu bölgesinde kurulan toplama kampında tutulan 2 bin kişinin listesine ulaşıldı. Uluslararası İnsan Hakları İzleme Örgütü, IJOP’un büyük veri platformunun nasıl işlediğini de ortaya çıkardı.

Örnek bir veri sınıflandırması şu şekilde:

Bayan T. Kampa gönderilme gerekçesi: Platform tarafından "Hassas ülkelerle iletişime geçtiği" belirlendi. Şüpheli, 2017'nin Mart ayında "Hassas ülkedeki" bir telefon numarasından 4 kez arandı.

Platformda fişlenen T., farklı bir ülkedeki kız kardeşi ile iletişime girmişti. Bir süre toplama kampında tutulan T., ülkenin farklı bir kentinde zorunlu işçi olarak istihdam edildi.

İnsan Hakları Örgütü'nün tespitlerine göre, IJOP sistemi üzerinden yapılan tutuklamaların gerekçesinin hiçbirinde şiddet içeren bir davranış bulunmuyor. Tutuklanan herkes, tamamen günlük hayatın parçası haline gelen fiillerinden dolayı kamplara alınıyor.

SON TEKNOLOJİYLE DONATILDI

Sofistike teknolojik sistemlerle donatılan programın "şüpheli" algoritmasına göre şunları yapanlar da kamplara alındı:

  • Kur'an okumak
  • Devletin izni olmadan Kur'an öğrenmek veya çocuklardan birinin Kur'an öğrenmesine izin vermek
  • Devletten habersiz dini vaaz vermek
  • Uzun sakal bırakmak veya peçe takmak.
  • Aile planlaması dışında fazla çocuk sahibi olmak.
  • Devletin izni olmadan Hacca gitmek
  • Türkiye, Afganistan, Suudi Arabistan, Kırgızistan gibi ‘hassas ülkelere' gitmek.
  • Doğu Türkistan'ın Aksu dışındaki bölgelerine gitmek
  • Yetkililere haber vermeden adres değiştirmek.
  • Telefonu sık sık değiştirmek.

 

 SOYKIRIMIN YENİ BELGESİ

Independent Türkçe'ye konuşan Uygur Hareketi Kurucu Direktörü Ruşen Abbas, Aksu listesinin, Doğu Türkistan'da Müslüman Uygurlara, Kazaklara, Kırgızlara ve diğer İslam dini mensuplarına yapılan soykırımını anlatan yeni bir belgesi olduğunu söyledi.

Uluslararası kamuoyunu, Çin'in Uygurlara yaptığı soykırıma karşı çıkmaya çağıran Abbas, ''II. Dünya Savaşı'ndaki Yahudi soykırımının ardından bütün dünya 'Bir daha asla' diyerek tekrar bu tür soykırımların yaşanmayacağına söz verdi. Ancak Batılı ülkeler bu sözünü unutmuşa benziyor. Milyonlarca insan toplama kamplarına gönderiliyor, işkencelere maruz kalıyor, kadınlar zorla kısırlaştırılıyor, çocuklar ailelerinden koparılıyor'' dedi.