ABD halkının Biden pişmanlığı

ABD’de son yapılan anketler, Amerikan halkının Başkan Joe Biden’ı onaylamadığını gösterdi. Ekonomi ve dış politikada attığı adımlar sıkça eleştirilen Biden, kamuoyu yoklamasında Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in gerisinde kaldı.

ABD Başkanı Joe Biden, borç krizi ve dış politikada atılan adımlar nedeniyle son dönemde oldukça eleştirildi. Yapılan anketler ise Amerikan halkının Biden’ı seçtiği için pişman olmaya başladığını ortaya koydu.

Gallup’ın yaptığı kamuoyu yoklamasına göre, Biden’ın halk tarafından onaylanma oranı haziran ayından bu yana 13 puan kaybetti ve yüzde 43’e düştü. Başkanlık koltuğuna oturmasının üzerinden henüz bir sene bile geçmemişken, Biden’a ilişkin görüşlerin olumsuz yönde değiştiği görüldü.

ABD Başkanı’nın halk nezdinde onay alamamasının en büyük nedenleri olarak Afganistan’dan çıkma kararı, Meksika sınırındaki Haitili göçmenlere yönelik kötü muamele ve son olarak yaşanan borç krizi gösterildi.

Öte yandan, ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in onay oranının ise yüzde 49’a yükselmesi dikkat çekti. Biden’ın hastalığı nedeniyle yerine geçeceği gündeme gelen Harris’in halk tarafından onaylanma oranı ABD Başkanı’nın altı puan üzerinde.