Biden’in İsrail politikası nasıl olacak?

Demokratların adayı olan Joe Biden'in Amerikan başkanlık seçimlerini kazanmasının ardından, İsrail'e karşı nasıl bir politika izleyeceği en çok merak edilen hususların başında geliyor. İsrail'in, Donald Trump döneminde ''altın çağını'' yaşadığı düşünüldüğünde, bu dönemin Biden yönetimiyle kapanması öngörülüyor.

Dünya genelinde yansımaları büyük olan ABD Başkanlık Seçimini büyük bir merakla takip eden ülkelerin başında İsrail geliyor. Ülkenin inatçı Başbakanı Binyamin Netanyahu kısa bir zaman diliminde yaşadığı üç farklı genel seçime ve birçok entrikaya rağmen koltuğunu korumayı etmeyi başardı. Ancak Amerika’daki başkanlık seçimlerinde Trump’ın Biden’e karşı kaybetmiş olması, İsrail başbakanı Netanyahu’yu bir hayli etkileyecek bir sonuç oldu.

OBAMA'NIN MİRASI BİDEN YÖNETMİNİ NASIL ETKİLEYECEK?

Analistlere göre, Biden döneminde İsrail’in ‘altın çağı’ sona erebilir. Öyle ki, Obama yönetimi süresince ABD-İsrail ilişkileri ciddi ölçüde gerilemişti. Obama yönetiminin giderayak BM'de yapılan oylamada İsrail aleyhine çıkan kararda çekimser kaldığı hatırlanabilir.

Uzmanlar, tüm bu hususların alt alta konduğunda, yeni Amerikan yönetiminin de İsrail siyaseti hususunda benzer bir gerilim potansiyeli taşıdığını söylüyor.

Öte yandan tüm bu öngörülerin aksine, Obama döneminde başkan yardımcısı olan Joe Biden, İsrail dostu bir politikacı olarak biliniyor. Daha önce yaptığı bir açıklamada, 1973’te ilk kez ziyaret ettiği İsrail’de dönemin başbakanı Golda Meir’la tanışmasının, siyasi kariyerinin en önemli görüşmelerinden biri olduğunu söylemişti. 2015’te yaptığı bir konuşmada da ABD’nin “kutsal vazifelerinden” birinin de “Yahudilerin anayurtlarını korumak” olduğunu ifade etmişti.

Bunu bilen İsrail’li bazı uzmanlar, diğer analistlerin aksine Biden’ın seçilmesinin İsrail için orta ve uzun vadede daha olumlu olacağını düşünüyor. Bu fikrin altında,  Biden döneminde ABD-İsrail ittifakının uluslararası prestijinin daha yüksek olacağı ve olası Netanyahu sonrası iç politik iklimde bu ortaklığın daha kalıcı kazanımlara evrileceği düşüncesi yatıyor.

SONUÇ

Sonuç olarak, Biden yönetiminin olası politikaları İsrail kamuoyunda da yoğun bir biçimde tartışılıyor. Hatta Netanyahu’nun sosyal medya profilindeki Trump’la çekilmiş fotoğrafını hala değiştirmemiş olması, İsrail’in yeni seçilmiş Amerikan yönetimine bir mesajı olarak düşünülebilir.

Netanyahu her ne kadar Cumhuriyetçi-Demokrat ayrımı gözetmediğini dile getirse de, Cumhuriyetçi Trump yönetimi İsrail’e “altın çağını” yaşatmıştır. Neredeyse bütün sorunlu ulusal güvenlik ve dış politika konularında İsrail, Trump yönetiminin desteğiyle bir “çözüme” kavuşmuştur. Bu “altın çağın” Biden yönetimiyle kapanması daha olası görünüyor.