Biden'ın B planı İran'ı müzakere masasına oturtabilecek mi?

ABD Başkanı Joe Biden ile Naftali Bennett görüşmesinin ardından ABD'nin İran ile müzakerelere yönelik yeni bir yol haritası oluşturma hazırlığı basına yansıdı.

İsrail Başbakanı Naftali Bennett'in ABD Başkanı Joe Biden'la geçen hafta Beyaz Saray'daki ilk görüşmesinin ardından, Washington yönetiminin İran'a karşı yeni bir yol haritası hazırlığında olduğu ortaya çıktı.

Görüşmenin ardından açıklama yapan üst düzey ABD'li yetkililer, İsrailli mevkidaşlarına, Joe Biden'ın İran ile diplomasi sözünü yerine getireceğini fakat gerekirse Tahran'ın nükleer silah çalışmalarına ilişkin 'başka yollar' izlemeye hazır olduğunu belirtti.

Eyal Hulata'nın, Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile görüşmek üzere ABD'ye yapacağı ziyarete de değinen yetkililer, söz konusu ziyarette iki ülkenin Tahran'ın nükleer silahlarına ilişkin istihbarat paylaşacağını söyledi.

Trump'ın anlaşmadan çekilmesinin ardından nükleer çalışmalarına devam eden İran'ın yeni bir silah üretmesinin yalnızca birkaç ay olduğunu belirten ABD'li yetkililer, bu durumu 'endişe verici' olarak değerlendirdi.

ABD'li yetkililer, İran ile müzakere sürecinin silahlanmayı önleyememesi durumunda 'başka yollar' deneyeceklerini ve 'İran'ın asla silah geliştirmemesini sağlamaya tamamen kararlı' olduklarını vurguluyor.