Biden Asya'daki Çin etkisini kırmaya çalışıyor

ABD Başkanı Joe Biden, ASEAN liderleri ile yaptığı zirvede altyapı, güvenlik ve salgınla mücadele kapsamında 150 milyon dolarlık yardım sözü verdi.

Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) liderleri, perşembe günü ABD Başkanı Joe Biden ile yapılacak zirve kapsamında Beyaz Saray’da ağırlandı. Biden, bölgede altyapı, güvenlik ve salgınla mücadele kapsamında 150 milyon dolar yardım sözü verdi.

ABD’li bir yetkilinin aktardığına göre, Washington'un mali yardımı bölgenin karbon ayak izini azaltmak için 40 milyon dolarlık bir yatırım, deniz güvenliği için 60 milyon dolar ve Covid-19 ve gelecekteki salgınlarla mücadele için ise 15 milyon dolarlık sağlık finansmanı içeriyor. Ayrıca ülkelerin dijital ekonomiyi ve yapay zeka gibi teknolojileri geliştirmelerine yardımcı olmak için de finansman sağlanacak.

Zirve, ASEAN liderlerinin Beyaz Saray'da ilk kez bir araya gelmeleri ve 2016'dan bu yana bir ABD başkanının ev sahipliğinde ilk kez toplantı gerçekleştirilmesi açısından da önem taşıyor.

Rusya-Ukrayna savaşı sürerken, Biden yönetimi de Asya’da giderek daha güçlü bir aktör haline gelen Çin’in etkisini kırmayı planlıyor. Kasım ayında Çin, salgınla mücadele ve ekonomik kalkınmayı desteklemek için ASEAN ülkelerine 1.5 milyar dolarlık yardım sözü vermişti.

Güneydoğu Asya ülkeleri, Washington'un Çin ile ilgili endişelerinin çoğunu paylaşıyor. Çin'in dünyanın en önemli denizcilik geçiş yollarından biri olan Güney Çin Denizi'nin yüzde 90'ından fazlasına sahip olma iddiası, başta Vietnam ve Filipinler olmak üzere birçok komşusu ile gerilim yaşamasına neden olmuştu. ABD’nin bölgedeki ülkeler tarafından “Çin'in yasadışı balıkçılığı” olarak nitelendirdiği duruma karşı yerel filolara yardım etmek için bölgeye bir gemi yerleştireceği belirtildi.

Biden’ın önümüzdeki hafta Japonya ve Güney Kore’yi ziyaret etmesi bekleniyor.