ABD ve Çin liderleri iki ülkenin ilişkilerini değerlendirdi

ABD Başkanı Biden ile Çin Devlet Başkanı Xi, şubat ayından bu yana ilk kez telefonda görüştü. Yaklaşık 90 dakika süren görüşmede iki ülkenin ortak çıkarları ve fikir ayrılıkları tartışıldı.

Dünyanın en büyük iki ekonomisinin liderleri Joe Biden ve Xi Jinping, yaklaşık yedi ay aranın ardından ilk kez doğrudan iletişim kurdu.

Beyaz Saray, cuma sabah erken saatlerde gerçekleşen telefon görüşmesinin 90 dakika sürdüğünü ve iki ülkenin “çıkarlarının birleştiği alanlar ile değerlerin ve bakış açılarının ayrıldığı alanlar” üzerine görüştüğünü açıkladı.

El Cezire’ye konuşan ve ismini gizli tutan bir Beyaz Saray yetkilisi, Çin lideri Xi’nin ABD Başkanı Biden ile doğrudan iletişim kurmasının faydalı olacağını söyledi. Ayrıca Biden’ın, Xi yönetiminin insan hakları ve uluslararası normların dışında hareket ettiğine inandığı alanlarda baskı yapma politikasından uzaklaşmayacağını bildirdiğini sözlerine ekledi.

Üst düzey bir ABD’li yetkilinin yerel basına verdiği demeçte, iki liderin görüşmesinde ABD yönetiminin “dinamiklerin rekabetçi kalması ve gelecekte istenmeyen bir çatışmaya dönüşecek herhangi bir durum olmaması” mesajını verdiğini belirtti.

Çin merkezli Global Times’da ise Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in görüşmede ABD’nin Çin politikasının ikili ilişkilerde ciddi zorluklarla sonuçlandığı ve iki ülkedeki halkların temel çıkarlarına aykırı olduğunu söylediği aktarıldı.

Çin medyasına göre, iki ülke ilişkileri ve Biden ile karşılıklı çıkarları ilgilendiren konularda samimi, derinlemesine ve geniş stratejik fikir alışverişinde bulunuldu.

Çin ve ABD’nin birlikte çalışmasının herkese yararı olacağını vurgulayan Xi, iki ülkenin karşı karşıya gelmesi durumunda hem ülkelerin hem de dünyanın bundan zarar göreceğini söyledi.