İki liderin beden dili ne anlatıyor? Biden ve Putin Cenevre'de buluştu...

ABD Başkanı Biden ile Rusya Devlet Başkanı Putin, ilk kez yüz yüze görüştü. İkilinin görüşmesini beden dili uzmanları yorumlarken iki liderin toplantıdan farklı beklentileri beden dillerine de yansıdı.

ABD Başkanı Joe Biden ilk kez yurt dışı temaslarda bulunmak üzere hem İngiltere hem de Avrupa'da liderler ile bir araya geldi. 

Barack Obama döneminin ardından başkan sıfatı ile ilk turunda Biden'ın hem görüşmeleri hem de yapacağı açıklamalar, 2021'in ikinci döneminde dünya siyasetinin de gidişinde önemli oranda etkili olacak.

Bu görüşmeler arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de bulunuyordu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden'ın görüşmesinin ardından ikili olumlu mesajları ikili 'normalleşme' sinyalleri verdi. 

Hem Senato, hem ABD basını hem de Avrupa'lı liderler Erdoğan görüşmesinin ardından Putin ile Biden'ın ilk yüz yüze görüşmesine odaklandı. 

ABD Başkan Yardımcısı olduğu dönemden bu yana Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yönelik, açıklamaları ile dikkat çeken Joe Biden, başkanlık koltuğuna oturmasının ardından yaptığı ilk ziyaret çin oldukça olumlu açıklamalarda bulunmuştu.

Oysa Biden, 2016 yılında Putin'i 'diktatör' ilan etmiş, göreve başlamasının hemen ardından ise kendisine yöneltilen bir soru üzerine 'katil' kelimesini onaylamıştı. 

İki ülke arasında yaşana büyükelçi krizi dünya gündemine damga vururken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den de hem Biden'ın yaşına hem de psikolojiye atıfta bulunarak "Ona ne yanıt vereyim ki? Sağlıklı kal derim, sağlık dilerim" sözleri ile yanıt vermişti.

ABD'nin yakın dönemde hem Çin hem de Rusya'ya yönelik kararları yeni bir 'soğuk savaş' olarak yorumlandı. Uzmanlar ülkeler arasında yaşanacak olan muhtemel bir soğuk savaş durumunun dünyaya etkilerini de uzun uzun analiz etti. 

NATO Zirvesi'nin tarihlerinin belli olmasının ardından yeni bir bekleyiş başladı ve iki ülkenin liderlerinin bir araya gelme kararı beklentileri oldukça yükseltti. 

Özellikle ABD'de senatörler ve basın görüşmeye odaklanırken, ABD Başkanı Joe Biden'da ilk yurtdışı seyahatine oldukça pozitif mesajlar ile başladı. 

İngiltere ziyareti, G7 Zirvesi ve hemen ardından NATO görüşmeleri sonunda Rusya Lideri Vladimir Putin ile bir araya geldi. 


İki liderin beden dili ne anlatıyor? Biden ve Putin'in Cenevre'de buluştu...

BIDEN ve PUTIN'İN BEDEN DİLİ NE ANLATIYOR?

İki liderin bir araya gelmesi dünya kamuoyunda geniş yer buldu. Uzmanlar liderlerin beden dilini analiz ederken, siyasiler toplantının ardından yapılacak basın açıklamalarını an be an takip etti. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in geçmiş başkanlar ile görüşmelerinden farklı olaran Biden ile bir araya geldiğinde dostane bir biçimde ilk elini uzatan olmaması dikkatlerden kaçmadı. Ev sahipliği yaptığı tüm görüşmelerde ilk hamleyi yapan Putin'in bu tavrı 'mesafe' olarak yorumlandı.

İkilinin görüşme yapacakları odada basına fotoğraf verdikleri sırada büyük arbede yaşandı. Burada sıkılgan tavırları ile dikkat çeken Putin'in koltuğun kenarına vurarak odanın sakinleşmesini beklemesi kameralara yansıdı.

ABD Başkanı Biden'ın yön olarak Putin'i seçmesi 'pozitif' olarak ifade edilirken, Putin'in arkasına yaslanmış bir biçimde oturması, görüşmeye ilişkin pek de beklentisi olmaması yönünde lanse edildi.

Biden'ın Putin'e doğru oturuyor olması 'diyaloga açık' bir imaj olarak yorumlanırken, Putin'in sıkılgan ve mesafeli duruşu 'güçlü taraf' olarak yorumlandı.

Oysa, Biden - Putin görüşmesinden en büyük beklentiye sahip olan ülke bizzat ABD iken Rusya Devlet Başkanı'nın basında 'negatif' biçimde yansıtılmasına Rusya'dan henüz bir açıklama gelmedi.