ABD ile Katar arasında statü değişikliği

Katar Emiri Al Sani ile Beyaz Saray’da bir araya gelen ABD Başkanı Biden, Katar’ı “NATO dışı önemli bir müttefik” olarak tanıyacağını dile getirdi.

ABD Başkanı Joe Biden ve Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani pazartesi günü Beyaz Saray’da bir araya geldi.

Görüşmenin ardından Biden, Katar’ı “iyi bir dost ve güvenilir bir ortak” olarak nitelendirdi. ABD Başkanı, “İlişkimizin önemini yansıtmak için Katar’ı NATO dışı önemli bir müttefik olarak tanıyacağımı Kongre’ye bildirdim. Bence çok geç kalındı” ifadeleriyle Katar-ABD ilişkilerini üst seviyeye çıkaracağına işaret etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise, “NATO Dışı Büyük Müttefik unvanı, Amerika Birleşik Devletleri’nin bu ülkelerle paylaştığı yakın ilişkinin güçlü bir sembolüdür” ifadeleri yer aldı.

Katar, Körfez bölgesinde Kuveyt’ten sonra ABD’nin “NATO dışı müttefik” olarak tanınan ikinci ülke olacak. Bu statü ile Doha ve Washington arasındaki ilişkilerde ekonomik ve askeri ayrıcalıklar sağlanacak.

Biden ile Al Sani’nin görüşmesi küresel enerji kaynaklarının istikrarını sağlama üzerine gerçekleşti.

Dünyanın en büyük enerji ihracatçılarından Rusya, Ukrayna’daki kriz nedeniyle Batı’yı enerji kesintisi yapmakla tehdit ediyor. Katar ise en büyük sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) üreticilerinden biri.