Biden, Trump’u yenebilir mi?

‘Süper Salı’ya bir gün kala Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) seçim yarışı giderek kızışmaya başladı. Güney Karolina’da yapılan ön seçim sonuçlarına göre, Joe Biden diğer Demokrat adayları geride bırakarak, zafere ulaştı. Güney Karolina’da kazan Biden, Trump’un karşısına Demokratların adayı olarak çıkabilir mi?

Joe Biden’ın Güney Karolina’da zafere ulaşacağı zaten tahmin ediliyordu. Biden’ın popülaritesi, 2008-2016 yıllarında Barack Obama’nın yardımcılığını yaptığı dönemde siyahiler arasında epey bir artmıştı. Dolayısıyla Güney Karolina’da zafer kaçınılmazdı. Zira Güney Karolina’da Demokrat parti tabanının yüzde 60’ı siyahilerde oluşuyor. Fakat Biden diğer bölgelerde zorlanacaktır. Özellikle bir diğer Demokrat aday olan Bernie Sanders tarafından.

YARIŞA GİRİŞ

Uzun süredir yarışa girip girmeme kararı merakla beklenen 76 yaşındaki eski Başkan yardımcısı Joe Biden resmi Twitter hesabından bir video yayımlayarak Demokrat Parti'den başkan aday adaylığını resmen açıkladı. Biden Twitter'da adaylığını "Bu ulusun temel değerleri… dünyadaki duruşumuz ... demokrasimiz… ABD’yi ABD yapan her şey... tehlike altında... Bu yüzden bugün ABD Başkanlığına adaylığımı açıklıyorum. #Joe2020" notuyla paylaştı.

Biden adaylığını resmen açıklamadan önce Demokrat seçmenler arasında en fazla rağbet gören isim olarak dikkat çekiyordu. Monmouth Üniversitesi'nin yayımladığı ankete göre Biden Demokrat seçmenler arasında yüzde 27 ile listenin başında gözükürken, Vermont Senatörü Bernie Sanders ise yüzde 20 ile ikinci sırada yer alıyordu. Fakat bu durum seçim meydanlarında değişmeye başladı. Biden, yarışa dahil olduktan sonra destek dalgasını yakalayamadı. Pek çok eyalette Sanders’ın gerisine düşen isim şu an için ikinciliğini koruyor. Bu durum ‘Süper Salı’da tamamen değişebilir.

BAŞKAN YARDIMCILIĞININ ETKİSİ

Demokratların Başkan adayının belirlene bilmesi için düzenlenen ön seçimlerden önce Demokrat parti içerisinden çok farklı dallardan 22 aday seçim yarışına girdi. Eski başkan yardımcısından, ruhani lidere, belediye başkanlarına ve girişimcilere kadar pek çok kişi ABD Başkanı olabilmek için yarışa girdiğini açıkladı. Meslek yelpazesinin çok geniş olmasıyla birlikte, adayların seçmene vaatleri de bir o kadar renkli. Fakat tüm adayların odaklandığı bir nokta var o da hali hazırda ABD Başkanı olan Donald Trump’un Beyaz Saray’dan kovulabileceği iddiası. Başkanlığını açıklayan her Demokrat aday ister istemez Trump’u yenebileceğini vadediyor. Joe Biden da Trump’u yenebileceğini vadeden Demokrat aday adaylarından birisi.

8 yıl boyunca ABD’nin ilk siyahi başkanı olan Barack Obama yönetimi altında başkan yardımcılığı görevini yürüten Joe Biden’ın, siyahiler arasındaki popülaritesi bu dönem içinde epey bir artı. Öyle ki, Biden’ın bu avantajı onu Güney Karolina’da zafere ulaştırdı. Dolayısıyla ABD, nüfusu içerisindeki 50 milyona yakın siyahiyi göz önüne alırsak Biden, gerçekten de Trump için bir tehdit unsuru olabilir. Siyahiler arasında Biden’ın itibarının olduğu kadar, önceleri kullandığı ve ırkçılık olarak tanımlanabilecek söylemlerinden ötürü itibarında zedelenmelerde oldu. Nitekim California Senatörü siyahi Kamala Harris, Biden’ı ırkçı söylemlerinden ötürü hedef almış ve halkın desteğini kaybetmesine neden olmuştu. Dolayısıyla Biden, 8 yıllık siyahi başkana yardımcılığını iyi kurgulayarak seçmenin aklındaki ‘ırkçı’ profilini unutturmalı. Aksi takdirde ciddi bir oy potansiyeline sahip olan siyahilerin oyunu almak onu zorlayacaktır.

SEÇİM MİTİNGLERİNDE TRUMP’A ÖZEL İLGİ

Diğer taraftan Joe Biden, seçmeni Trump’u yenebileceğini dile getirerek motive etmeye çalışıyor. Dolayısıyla miting konuşmalarının belli bir bölümünü Trump’un iç ve dış politikada yaptığı hatalara ayırıyor. New York’ta bir üniversitede konuşan Joe Biden ABD Başkanı Trump’u ABD’nin dünyadaki liderlik rolünü sonlandırdığı gerekçesiyle eleştirerek, iklim değişikliği, nükleer silahların yayılmasının engellenmesi, terörizm ve siber savaş gibi tehditlerle mücadele edilmesi için kolektif bir çabaya ihtiyaç olduğunu vurguladı.

ABD Başkanı Donald Trump’un dış politikasını sert sözlerle eleştiren Joe Biden, Trump’un uyguladığı politikalarla ABD’nin uluslararası arenadaki itibarına ve dünyaya liderlik etme kabiliyetine zarar verdiğini savundu. Cumhuriyetçi Başkan Trump, Paris iklim anlaşmasından, İran’la 2015’te imzalanan nükleer anlaşmadan ve Trans Pasifik ticaret anlaşmasından tek taraflı olarak çekilerek Washington’un müttefiklerinin tepkisini çekmiş, hatta ABD’nin NATO’dan ayrılacağı tehdidinde bulunmuştu.

Joe Biden’ın seçim meydanlarda Trump’a yönelik kullandığı tüm ifadelerin elbetteki doğruluğu var. Öyle ki, Trump’un, dış politikada ve iç politikada uyguladığı pek çok politikadan rahatsızlık duyanların sayısı azımsanamayacak kadar fazla. Fakat Amerikalıların odaklandığı tek bir nokta var o da kişi başına düşen milli gelirin reelde artması. Yani işsizlik oranının düşmesi ve Amerikalıların alım gücünün artması. Bu da Trump yönetimi altında kısmen de olsa gerçekleşiyor. Nitekim Trump, 2016 Başkanlık yarışında tüm politikasını ABD’deki gelir eşitsizliği ve işsizlik üzerine kurgulamıştı. Bu konuya yoğunlaşan Trump, 2016’da yüzde 4,9 olan işsizlik oranını 2019 yılının sonunda 3,6 oranına indirmeyi başardı. Dolayısıyla Biden’ın önünde Trump ciddi bir rakip olarak duruyor.