Biden hükümeti Trump’ın bir politikasını daha sonlandıracak

ABD’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Linda Thomas Grrenfield, Trump yönetimi tarafından uygulanan kara mayınlarının stoklanması ve kullanılması ile ilgili politikalara son vereceklerini belirtti.

Birleşmiş Millet Güvenlik Konseyinde bir konuşma gerçekleştiren ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Greenfield, Trump yönetimi tarafından uygulanan mayınları stoklama politikasına değindi. Greenfield, Kara Mayınları İzleme Örgütü’nün raporu doğrultusunda, 2019 yılında dünya genelinde 5 bin 554 kişinin mayın, misket bombası ve diğer patlayıcı maddeler sebebiyle yaşamını yitirdiğini dile getirdi.

Greenfield, kara mayınları sebebiyle yaşamını yitirenlerin çoğunun siviller ve çocuklar olduğuna vurgu yaptı.

ABD’nin kara mayınlarının kısıtlanması gerektiğine inandığını belirten Greenfield, Trump yönetiminde kara mayınlarının stoklanması ve kullanılmasına izin verilen politikaların yakın zamanda değiştirileceğini açıkladı.

Dünyada birçok ülke tarafından imzalanan Ottowa Sözleşmesi, kara mayınlarının kullanılması, stoklanması, üretilmesi ve transfer edilmesini yasaklıyor. Türkiye de Ottowa Sözleşmesi’nin taraflarından biri.

ABD, Çin, Rusya, Hindistan ve Pakistan gibi ülkelerin ise kara mayınlarının kullanımını yasaklayan Ottowa Sözleşmesi’nde imzası bulunmuyor.