Biden Suriye'de petrol bölgelerindeki muafiyeti kaldırıyor

ABD Başkanı Joe Biden'ın, Suriye’de terör örgütü YPG/PKK işgalindeki petrol bölgelerinde bulunan yaptırım muafiyetini uzatmayacağı bildirildi.

Associated Press’in (AP) adını açıklamadığı bir yetkiliye dayandırdığı haberde, ABD Başkanı Joe Biden’ın Suriye’deki petrol bölgelerine ilişkin yeni bir adım atmayı planladığı yer aldı.

Eski ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz yıl Delta Crescent Energy adlı ABD merkezli şirkete Suriye’deki petrol bölgelerinde iş yapabilmesi için yaptırım muafiyeti tanımıştı.

AP’nin iddiasına göre ise Biden bu yaptırım muafiyetini uzatmayacak. Biden yönetiminin selefinin izlediği “Suriye’deki petrolü elinde tutma” politikasını izlemeyeceği için böyle bir karar aldığı öne sürüldü.

Delta Crescent Energy adlı firmanın petrol çıkarma çalışmaları, Suriye’de terör örgütü YPG/PKK işgali altındaki petrol bölgelerinde yapılıyordu. Ekim 2019'da ABD askerlerinin bölgeden çekilmesi talimatını veren Trump, Suriye’deki petrolün kontrolünü elinde tutmak için sınırlı sayıda askerin orada kalması kararını vermişti.