ABD'den Moskova-Pekin ittifakına tepki

ABD merkezli The National Interest (NI) dergisi, Biden’ın Putin hakkındaki söylemlerinin Rusya’yı Çin ile ittifak yapmaya ittiğini ve bu ittifakın ABD için bir felaketle sonuçlanabileceğini öne sürdü.

Washington merkezli askeri analiz dergisi The National Interest’de (NI) yayınlanan bir makalede, ABD Başkanı Joe Biden’ın Rusya ve Putin hakkındaki hasmane açıklamalarının kötü sonuçları olabileceğine değindi. Biden’ın açıklamalarının Rusya ve Çin arasında ittifak kurulmasına yol açtığı belirtilen makalede, söz konusu ittifakın ABD için felakete dönüşebileceği iddia edildi.

Biden’ın Kongre’deki konuşmasının Rusya ile gerilim yaratma maksatlı olmadığı belirtilen yazıda, iki ülkenin ortak çıkarlar doğrultusunda iş birliği yapabileceği kaydedildi. Öte yandan, ABD Başkanı’nın Putin’e “son bir uyarıda” bulunduğu ifade edildi.

ABD ve Rusya arasında ilişkilerin daha kötü hale gelmesi durumunda ABD’nin hem Çin hem de Rusya olmak üzere iki cephede savaşması gerekeceği belirtildi. Biden yönetiminin Moskova ve Pekin ile değer çatışması politikasına hazırlandığı ifade edilen makalede, ABD, Çin ve Rusya üçgeninin temelinde yatan jeopolitik risklerin göz ardı edilmemesi gerektiğinin altı çizildi.

ABD Başkanı Joe Biden, Putin ile yaptığı telefon görüşmesinde üçüncü bir ülkede yüz yüze görüşmeyi teklif etmişti. Ardından ise ABD Dışişleri Blinken, söz konusu görüşmelerin önümüzdeki haftalarda gerçekleşebileceğini belirtmişti.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Moskova yönetiminin ABD’nin görüşme talebine sıcak baktığını ifade etmişti. Kremlin Sözcüsü Peskov ise Putin ve Biden arasında gerçekleşebilecek olası görüşmelerin adımlarının ABD tarafından atılacak adımlara bağlı olduğunu söylemişti.