ABD Başkanı Biden, Putin’i tehdit etti

ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna’yı işgal etmesi halinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yaptırım uygulayabileceğini dile getirdi.

Biden, başkent Washington’da bir işletmeye yaptığı ziyaret sırasında gazetecilerin sorularına yanıt verdi.

Bir gazetecinin “Ukrayna’yı işgal ederse Putin’in kendisine yaptırım uygular mısınız?” şeklinde yönelttiği soru karşısında Biden, “Evet” dedi.

Biden, NATO’nun Doğu kanadındaki ülkelerin korunması için 8 bin 500 Amerikan askerinin alarmda beklediğini söyledi. Bu askerlerin bir kısmının yakın zamanda Avrupa’ya hareket edebileceğini söyleyen Biden, “Hiçbir NATO ülkesinin korkmasına gerek yok, NATO olarak biz onların savunmasına geleceğiz” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı, olası bir Ukrayna işgalinin Rusya için ekonomik sonuçları olacağını belirtirken, “Ukrayna’ya Amerikan askeri ya da NATO askeri yerleştirme planımız yok” şeklinde konuştu.

SCHOLZ ve MACRON’DAN MOSKOVA’YA TEHDİT

Öte yandan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Berlin’de bir araya geldi. İki lider, görüşme öncesinde ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.

Scholz, Ukrayna-Rusya sınırında zor bir durumla karşı karşıya olduklarını belirtirken, Rusya’dan gerginliği düşürmek için net adımlar atmasını beklediklerini söyledi. Scholz, “Toprak bütünlüğünü ihlal eden askeri saldırganlığın sonuçlarının çok yüksek bedeli olacağını açık bir şekilde belirttik” şeklinde konuştu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise “Hep birlikte teyakkuzdayız. Durumu ve gelişmeleri anlık olarak takip ediyoruz ve uygun cevaplar hazırlıyoruz” ifadelerini kullandı.