Senato itiraz etti, Biden geri adım attı!

ABD’nin yeni başkanı Joe Biden, kabine kurma çalışmalarında ilk kez geri adım attı. Yönetim ve Bütçe Dairesi Başkanlığına Nira Tandin’i aday gösteren Biden, Senato’daki itirazların ardından geri çekti.

Kabine kurma faaliyetlerine devam eden ABD Başkanı Joe Biden, Yönetim ve Bütçe Daire Başkanlığına Nira Tandin’i aday göstermişti. Tandin’in aday gösterilmesinin ardından ABD Senatosu’ndan itiraz sesleri yükseldi. Tandin’in aday gösterilmesinin ardından Demokrat senatörlerin yanı sıra kimi Cumhuriyetçi senatörler de Tandin’e oy vermeyeceklerini açıkladı.

Tandin’in geçmişte yaptığı sosyal medya paylaşımları itirazların temelini oluştururken, Biden Tandin’in adaylığını geri çekerek Senato’daki ilk yenilgisini de engelledi.

Tandin’i geri çekmesinin ardından açıklama yapan Joe Biden, “Nira Tandin’in Yönetim ve Bütçe Dairesi başkanlığına adaylığını geri çekme talebini kabul ettim” dedi. 

NİRA TANDİN KİMDİR?

1970 yılında Massachusetts’te dünyaya gelen Nira Tandin, Yale Üniversitesi’nden mezun olmasının ardından siyasete atıldı.

Siyasi danışman ve hükümet görevlisi olan Nira Tandin, 2003 yılından bu yana Center for American Progress’in de başkanlık görevini yürütüyor.

1988 yılından Michael Dukakis, 1992 yılında Bill Clinton ve 2008 yılında Barack Obama da dahil olmak üzere birçok Demokrat başkan adayının kampanya süreçlerinde aktif görev alan Tandin, 2000 yılında Hillary Clinton’ın kıdemli çalışanları arasındaydı.

Hillary Clinton’a 2008 yılında Bernie Sanders’a karşı kazanmasında ve 2016 yılında Donald Trump’a karşı yarışmasında politik görüşleriyle destek olan Tandin, Barack Obama döneminde de hükümet çalışmalarına ve yasa tasarılarına destek oldu.