Biden'dan Kabil saldırıları sonrası sert sözler: “İntikam alacağız”

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, Kabil Havalimanı’ndaki saldırılar hakkında açıklamalarda bulundu. Biden, IŞİD’i affetmeyeceklerini ve çok sert karşılık vereceklerini söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden, Kabil Havalimanı’ndaki intihar saldırılarının failini olarak IŞİD-Horasan’ı gördüklerini söyledi. IŞİD-Horasan’ı affetmeyeceklerini dile getiren Biden, kendi belirleyecekleri yer ve zamanda saldırıya karşılık vereceklerini ifade etti.

Biden, Kabil’deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nda gerçekleştirilen saldırıların ardından Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında konuştu.

13 ABD askerinin hayatını kaybettiği saldırıların ardından Biden, “Zor bir gün. Saldırı IŞİD-Horasan olarak bilinen grup tarafından düzenlenmiştir ve havalimanını koruyan askerlerin canını almıştır, bir kısmını da yaralamıştır. Ayrıca birçok sivil de hayatını kaybetmiştir” ifadelerini kullandı.

Yaşamını yitiren asker için derin bir acı duyduklarını söyleyen Biden, “Bu saldırıyı gerçekleştirenlere ve ABD’ye zarar vermek isteyenlere mesajım şudur ki affetmeyeceğiz, unutmayacağız. Sizi yakalayacağız ve bunun bedelini ödettireceğiz” şeklinde konuştu.

Son haftalarda IŞİD-Horasan’ın Kabil’deki Havalimanına yönelik saldırıda bulunacağına ilişkin istihbarat aldıklarına dikkat çeken Biden, bu nedenle de Afganistan’daki misyonlarını 31 Ağustos’a kadar bitirmekte kararlı olduklarının altını çizdi.

Afganistan’daki tahliyeler hakkında konuşan Biden, “Teröristlerin bizim misyonumuzu durdurmalarına izin vermemiz söz konusu değil. Tahliyelere devam edeceğiz. Aynı zamanda komutanlarımıza IŞİD’in kilit varlıklarına, liderlerine ve tesislerine saldırı planları için emir verdim. Seçtiğimiz vakit, yer ve zamana kuvvet ve hassasiyetle bu saldırıya yanıt vereceğiz” dedi.