Putin-Biden görüşmesinde Ukrayna konuşulacak

Rusya Devlet Başkanı Putin ve ABD Başkanı Biden arasında yeni bir görüşme yapılması planlandığı belirtildi. Tarihi belli olmayan görüşmede Ukrayna’daki krizin ele alınması bekleniyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Joe Biden arasında gerçekleşecek yeni bir görüşme için düzenlemelerin yapıldığını açıkladı.

Lavrov, “Başkanlar arasındaki bir sonraki temasın zamanı ve diğer parametreleri tartışılıyor. Görüşmede Ukrayna konusu kesinlikle şu ya da bu şekilde konuşulacaktır” ifadelerini kullandı.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov da cuma günü yaptığı açıklamada Putin ile Biden arasındaki görüşmeye değindi. Peskov, görüşme için video formatının daha çok tercih edileceğini, ancak her şeyin devlet başkanlarının kararlarına bağlı olacağını söyledi. İkili görüşmenin zamanlaması konusunun netlik kazanmadığını belirten Peskov, yılbaşından önce veya sonra gerçekleşebileceğini aktardı.

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Jen Psaki, ABD makamlarının Rusya-Ukrayna sınırındaki gerilimden endişe duyduklarını ve konunun ABD ile Rusya arasındaki istişareler sırasında tartışıldığını söyledi.

Gazetecilere açıklama yapan Psaki, “Rus askeri faaliyetleri ve Ukrayna’ya yönelik sert söylemler konusunda ciddi endişelerimiz devam ediyor. Moskova’yı gerilimi düşürmeye çağırıyoruz. Son haftalarda Ukrayna da dahil olmak üzere Avrupalı müttefiklerimizle kapsamlı görüşmeler gerçekleştirdik. Rus yetkililerle de Ukrayna ve genel olarak ABD-Rusya ilişkileri hakkında görüştük” dedi.