Biden ve McCarthy, 'Borç Limiti' konusunu görüşmek üzere bir araya geldi

ABD Başkanı Joe Biden ve ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy, borç limitini görüşmek üzere Beyaz Saray'da bir araya geldi.

ABD'de federal hükümetin 31,4 trilyon dolarlık borç limitine ulaşması ve borç limitinin aşılmasını önlemek için ABD Başkanı Joe Biden ve ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy, Beyaz Saray'da bir araya geldi.

ABD Başkanı, toplantıdan bir süre önce kısa bir değerlendirmede bulundu. 

Biden, borç limiti konusunda ilerleme kaydedeceklerine inandığını açıkladı. 

Joe Biden, McCarthy ile bütçe açığının kapatılması konusunda hemfikir olduklarını belirterek, iki partinin desteğini alan bir anlaşma sağlanması gerektiğini ifade etti.

ABD Başkanı, vergi boşluklarının araştırılması gerektiğini, bu konuda anlaşmazlık yaşandığını belirtti.

McCarthy ise anlaşmazlıklar olduğunu fakat iki tarafın da borç limitinin sınıra ulaştığını ve bu gidişatın değişmesi gerektiği konusunda hemfikir olduğunu açıkladı.

McCarthy, görüşmenin ardından gerçekleştirdiği basın toplantısında, "Henüz bir anlaşmaya varamadık, ancak fikir ayrılıklarımızın olduğu alanlarda tartışmanın verimli geçtiğini hissettim" şeklinde konuştu. 

Temsilciler Meclisi Başkanı McCarthy, personellerin tekrar bir araya geleceğini ve görüşülen konular üzerinde çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

Temsilciler Meclisi Başkanı, problemin gelirler değil harcamalar olduğunu söyledi.

"Amerikalıların temerrüde hazırlanması gerekiyor mu?" sorusu üzerine, "Hayır" yanıtını veren McCarthy, bir anlaşmaya varılabileceğine inandığını açıkladı.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, borç limitiyle ilgili güncel bilgileri paylaşmak üzere ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy'ye yeni bir mektup gönderdi.

Yellen, McCarthy'e gönderdiği mektupta, "Kongre'nin haziran ayı başına ve potansiyel olarak 1 Haziran'a kadar borç limitini yükseltmemesi veya askıya almaması halinde Hazinenin artık hükümetin tüm yükümlülüklerini yerine getiremeyeceğinin tahmin edildiğini" aktardı.

Yellen, öne sürdüğü tahminin, mevcut verilere dayandığını, federal gelirler, harcamalar ve borçların bu tahminlerden farklı olabileceğini söyledi.

ABD Hazine Bakanı, daha fazla veri geldikçe Kongre'ye bilgi sağlamaya devam edeceğini açıkladı.