Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Suriye için verilen sözler yerine getirilmeli"

Cumhurbaşkanı Erdoğan Suriye’deki iç savaşın 10. yıl dönümü için bir makale kaleme aldı. Makalede, Suriye’deki son gelişmeler ve Biden hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Suriye’de 2011 yılında başlayan ve iç savaşa dönüşen olayların 10. yıl dönümüne girildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bloomberg için konu hakkında değerlendirmelerde bulunduğu bir makale kaleme aldı.

Suriye, bölge ve Biden hakkında açıklamalarda bulunan Erdoğan, İdlib’e yönelik saldırıların önüne geçerek sivillerin yerlerinden edilmesini ve hayatını kaybetmesini engellediklerini belirtti.

Koranavirüs salgını ile birlikte Suriye konusunun geri planda kaldığını belirten Erdoğan, “İç savaş, Batının bir sonraki vicdani krizine dek bayat haber statüsüne geri döndü. Demokrasi, özgürlük ve insan haklarının yeniden moda olduğu şimdilerde insanlığın Suriye’deki icraatları, samimiyetimizin nihai ölçüsü olacaktır” şeklinde konuştu. Ayrıca Erdoğan, “Bölgede barış ve istikrarın yeniden tesis edilmesinin, Batının Türkiye’yi samimi ve güçlü bir şekilde desteklemesine bağlı olduğuna inanıyorum” ifadelerine yer verdi.

BİDEN VERDİĞİ SÖZLERİ YERİNE GETİRMELİ

Makalede birçok konuya değinen Erdoğan, son kısımda ise Joe Biden’ın kampanya sürecinde verdiği sözleri hatırlattı. “Türkiye, insani yardımlara öncülük ederek, terör örgütlerine karşı ön safta yer alarak ve diplomatik süreçlere aktif katkı sunarak Suriye’de gerekeni yapabilecek tek ülke olduğunu kanıtlamıştır” ifadelerini kullanan Erdoğan, “Biden yönetimi, kampanya döneminde verdiği sözleri tutarak, Suriye’deki trajediyi sonlandırmak ve demokrasiyi müdafaa etmek için bizimle birlikte çalışmalıdır. Türk milleti, Suriyeli komşularının çıkarlarına hizmet eden, bölgesel barış ve istikrara katkı sunan her girişimi desteklemeye hazırdır” şeklinde konuştu.