Biden Çin merkezli uygulamaların yasağını kaldırdı

ABD’de Trump döneminde Çin merkezli TikTok ve WeChat uygulamalarına konulan yasak, Biden tarafından yeniden değerlendirilmek üzere kaldırıldı.

Eski ABD Başkanı Donald Trump, Çin merkezli sosyal medya uygulamaları TikTok ve WeChat kullanımını yasaklayan bir kararname çıkarmıştı. Biden ise selefinin politikalarını devre dışı bırakmaya devam ederek, yeni bir kararname ile bu yasakları kaldırdı.

ABD’de söz konusu uygulamalara konulan yasaklar hiçbir zaman uygulamaya geçmedi. Her ay yaklaşık 80 milyon ABD vatandaşı tarafından kullanıldığı tespit edilen TikTok ve benzeri Çin merkezli uygulamalar, kullanıcılarına dair çok sayıda veriye erişim sağlayabiliyor. Biden ise bu tarz uygulamaların oluşturabileceği tehditlerin incelenmesi yönünde talimat verdi.

Yasakları kaldırıldığı yeni kararname üzerine ABD Ticaret Bakanlığı TikTok ve WeChat uygulamalarını incelemeye alacak. ABD Başkanı, Çin merkezli bu uygulamaların ulusal güvenlik için risk oluşturup oluşturmadığına dair “kanıta dayalı” analiz istedi.