Biden'dan "Enflasyonu düşürme yasasına" onay

Joe Biden kongrenin onayını alan “Enflasyonu Düşürme Yasası’nı” Beyaz Saray’da gerçekleşen imza töreninde onayladı.

Biden törende yaptığı konuşmada, yasanın ABD tarihinin en önemli yasalarından biri olduğunu belirterek, “Bu yasa, iklim konusunda şimdiye kadar atılmış en büyük adım” ifadelerini kullandı.

Söz konusu yasanın ABD’nin iklim değişikliği ile mücadele için cesur ek adımlar atmasına izin vereceğini söyleyen Joe Biden, sağlık hizmeti almak için mücadele eden Amerikalılara, önemli faydalar sağlayacağını belirtti.

Joe Biden, yasayla gelecek 10 yıl içerisinde bütçe açığının 300 milyar doların üstünde azaltacağını söyledi. Aynı zamanda Biden, enflasyon ile mücadelede açıkların azaltılacağını kaydetti.

ABD Başkanı, zenginlerin vergilerden üzerlerine düşen “adil payı” ödemelerinin sağlanacağını ve büyük şirketlerin minimum yüzde 15 kurumlar vergisi ödeyeceğini duyurdu.

ABD tarihinin en büyük “iklim paketi” olarak görülen yasa, 8 Kasım’daki ara seçimlerden önce Biden yönetiminin siyasi ve ekonomik zaferi olarak görülüyor.

Söz konusu yasa, iklim değişikliği ile mücadele, ilaç fiyatlarındaki düşüş ve vergi uygulamalarıyla ilgili düzenlemeleri barındırıyor.

Yasa ile sera gazi emisyonunun azaltılması, yaşlılar için reçeteli ilaç maliyetlerinin düşürülmesi ve zenginler için vergi uygulamalarının sıkı bir hale getirilmesi planlanıyor.

Enflasyonu azaltmaya yardımcı olacağı savunulan yasadan, yeni vergi düzenlemeleri ile reçeteli ilaçların fiyatlandırmasındaki değişiklikle 10 yılda 739 milyar dolarlık gelir sağlanacağı ve 433 milyar dolarlık harcama yapılacağı düşünülüyor. Söz konusu yasanın bütçe açığının 300 milyar doların üstünde bir azalma göstereceği  tahmin ediliyor.