Biden kararı verdi: ABD’de 80 milyona aşı zorunluluğu geldi

ABD Başkanı Joe Biden, çalışanlar için aşı zorunluluğunu genişletme kararı aldı. Buna göre, tüm federal hükümet ve sağlık çalışanlarına aşı olma zorunluluğu geldi.

ABD Başkanı Joe Biden, kısmen uygulanan aşı zorunluluğunu tüm federal hükümet ve sağlık çalışanlarına genişletme kararı aldı. Ayrıca Biden, 100’den fazla personeli olan iş yerlerinde çalışanlara aşı ya da haftada bir test zorunluluğu getirdi.

Biden, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında koronavirüsle mücadele kapsamında atılacak yeni adımlar hakkında açıklamalarda bulundu.

ABD Başkanı, ellerinde salgını önlemek için aşı gibi güçlü bir araç olduğuna dikkat çekti. Ayrıca Biden, “80 milyon kişinin hala aşı olmadığını görmek büyük bir hayal kırıklığı” şeklinde konuştu.

Henüz aşısını olmayan insanlara seslenen Biden, “Aşı olmak için hala neyi bekliyorsunuz? Sabırlıyız, ancak sabrımız her geçen gün tükeniyor. Artık doğru olanı yapın ve aşı olun” dedi.

Delta varyantı nedeniyle ülkede zor zamanların yaşandığına dikkat çeken Biden, “Bu salgın, aşı olmayanların salgını” ifadelerini kullandı.

Biden, aşı zorunluluklarına karşı çıkan yerel yöneticiler hakkında ise “Bu kişiler insanları aşıya teşvik etmek yerine mobil morg siparişi veriyorlar” şeklinde konuştu.