Biden Afganistan kararından geri dönmeyeceğini söyledi

ABD Başkanı Joe Biden, Afganistan’da son günlerde yaşanan olaylara değindi. Biden, Taliban’ın ilerleyişine rağmen çekilme kararından pişman olmadığını belirtti.

Beyaz Saray’da basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Biden, Afganistan’da son yaşanan gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu. Biden, Afganistan’a trilyonlarca dolar harcadıklarını, 300 binden fazla Afgan kuvvetini ise modern ekipmanlarla donattıklarını hatırlattı.

Biden, “Yakın hava desteği sağlayarak, hava kuvvetlerinin çalışır durumda olduğundan emin olarak, kuvvetlerine yiyecek ve ekipman ikmali yaparak ve tüm maaşlarını ödeyerek verdiğimiz taahhütleri tutmaya devam etmemiz konusunda ısrar edeceğim ama savaşmayı istemek zorundalar” ifadelerini kullandı.

Afgan liderlerin siyasi olarak bir araya gelmeleri gerektiğini söyleyen Biden, “Taahhüdümüzü kullanacağız ama kararımdan pişman değilim” şeklinde konuştu.

ABD’nin askeri olarak Afganistan’dan çekilme sürecinin başlamasının ardından Taliban’ın ilerleyişi devam ediyor. Taliban, Afganistan’ın Orta Asya ile bağlantısını sağlayan kuzey vilayetleri de ele geçiriyor.

ABD ELÇİ GÖNDERDİ

Taliban'ın Afganistan'da yedinci kent merkezini ele geçirmesinin ardından ABD Başkanı Biden harekete geçti.

Biden, Afganistan'daki Taliban saldırısını durdurmak için acilen elçi gönderdi.

ABD elçisi olarak atanan Zalmay Halilzad Pakistan, Çin, Birleşmiş Milletler ve daha birçok ülkeden meslektaşlarıyla bir araya gelerek Taliban'ın ilerleyişine karşı ortak hareket edilmesi için temaslarda bulunacak.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, "Afganistan'da hızla kötüleşen duruma karşı ortak bir uluslararası yanıt formüle etmeye yardımcı olmak için" çalışılacağını ve şiddetin acilen azaltılmasını talep etme ve "zorla dayatılan" herhangi bir hükümete karşı çıkma konusunda bir anlaşmaya varılması için görüşmelerin süreceğini belirtti.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price konuya ilişkin açıklamasında müzakerelerin "Herhangi birimizin istediği sonuçları elde etti mi? Elbette değil, henüz değil. Ancak diplomasiye havlu atmaya hazır değiliz" dedi.