Beynin elektrikle uyarılması hafızayı güçlendiriyor

Nature Neuroscience dergisinde yayınlanan yeni araştırma sonucuna göre, beynin elektrikle uyarılmasının yaşlılarda kısa ve uzun süreli hafızayı güçlendirdiği belirtildi.

Yapılan yeni bir araştırma sonuçlarına göre, beynin dört gün boyunca günde 20 dakika süreyla zayıf elektrik akımı ile uyarılmasının yaşlanma ile gelen hafızadaki uzun süreli düşüşü tersine çevirdiği keşfedildi. Diğer elektrikli beyin simülasyonunun hafızayı geliştirdiği belirtildi. 

euronews'in Nature Neuroscience dergisinde yayınlanan araştırma sonuçlarından aktardığı bilgiye göre, beyne normal sinirsel aktiviteyi taklit eden zayıf elektrik akımı verilmesinin ileri yaşlı, sağlıklı yetişkinlerde kısa vadede hafızayı güçlendirebileceğini ortaya koydu.

150 kişi ile yapılan araştırmada dört gün boyunca 20 dakikalık seanslar uygulandı ve her biri 20 kelimeden oluşan beşer liste verilerek, bu kelimeleri hatırlamaları istendi. 

Uygulanan tedaviden sonra, katılımcıların neredeyse tamamı hafıza testlerinden ve daha önce yapılan kontrollerden daha iyi performans sergilediği kaydedildi.