Beynimiz bir bilgisayar mı?

Günümüze baktığımızda teknolojinin ne noktaya geldiğini görebiliyoruz. Hemen hemen her ürünün akıllı versiyonu çıkarken insan beyninin bilgisayardan ne farkı var? Daha mı hızlı? sorularının cevaplarını merak ediyoruz. Detaylar haberimizde…

Bilim insanları beynimizi yıllardır inceliyorlar. Yapılan araştırmalar beynimizi bedenimizin kontrol noktası yani bilgisayarı olarak gösterdi. Science’de yayınlanan yeni bir araştırmaya göre; korteksimizdeki nöronlar, beynimizin en dıştaki kabuğu, giriş kablolarında inanılmaz derecede karmaşık hesaplamaları sürdürmek için benzersiz bir şekilde evrimleşmiş gibi görünüyor. Sanki birisi nihayet bilgisayarın elektrik kablolarının aslında bir işlemciye sonuçları göndermeden önce hesaplamalar yapan, mini işlemcilerden oluştuğuna dair kanıt elde etmiş gibi.. Şeklinde yer aldı.

110

İNSAN BEYNİ VE BİLGİSAYAR KARŞILAŞTIRMASI 

Düşünme ve Hayal Kurma: Beynimiz sorgulama, düşünme, hayal etme, yeni fikirler üretme, eleştirme, yorum yapma gibi özelliklere sahipken bilgisayarlar bu özelliklere sahip değildir. Sadece biz ne komut verirsek onu işler. Fakat bilgisayarlar matematiksel ve zihinsel işlemlerde insan beyninden daha hızlıdır. 

210

Keşif: Beyin üzerine yapılan çalışmalar son bulmadı bulmayacakta çünkü teknoloji ilerledikçe her konuda olduğu gibi beynimiz hakkında yeni bilgiler elde ediyoruz. Ama bilim ve bilişim uzmanları konunun meraklıları olan araştırmacılar bilgisayarın çalışma prensibi sistemine dair bilgiye sahiptir.

Çalışma Prensibi: Bilgisayarı kapattığımız vakit kendini güncellemez ve çalışmaya devam edemez. Ama insan beyni sürekli çalışır ve yenilenme içindedir. Uyurken bu süreç devam etmektedir.

410