Küresel ısınma 'beyin yiyen amiplerin' sayısını artırabilir

Dünya, koronavirüs salgınıyla mücadele ederken, her geçen gün kötüleşen iklim krizinin de başka hastalıklara yol açabileceği konuşuluyor. Bu kapsamda araştırmalar yapan bilim insanları, küresel ısınma nedeniyle "beyin yiyen amiplerin" sayısında artış yaşanabileceğini açıkladı.

Tüm dünya bir yılı aşkın süredir, koronavirüs (Covid-19) salgını ile mücadele ederken, bilim insanlarından endişe verici bir haber geldi.

Yakın gelecekte salgın hastalıkların artacağını açıllayan uzmanlar, küresel ısınma nedeniyle sıcaklığı artan sularda "beyin yiyen amiplerin" ve bakterilerin daha hızlı çoğalabileceğini belirtti.

KÜRESEL ISINMA FELAKETİ

Amerikalı bilim insanları, sıcaklığı artan göl, nehir gibi tatlı suların “beyin yiyen amip” olarak da bilinen Naegleria fowleri gibi, insanlara zarar verebilecek organizmalar için daha elverişli bir ortam haline geleceğine işaret etti.

Güney Florida Üniversitesi bulaşıcı hastalıklar uzmanı Prof. Dr. Sandra Gompf, “et yiyen bakteri” olarak da bilinen tuzlu su bakterisi Vibrio vulnificus ve tatlı sulardaki Naegleria fowleri gibi tehlikeli patojenlerin, küresel ısınma sonucunda ısınan suların etkisiyle artabileceği konusunda bilim insanlarının daha fazla endişelenmeye başladıklarına dikkat çekti.

SON 10 YILDA VAKALAR ARTTI

Söz konusu durumun iklim değişikliği ile birlikte artacağını belirten uzmanlar, son 10 yılda vaka sayısının ciddi şekilde yükseldiğini kaydetti.  Naegleria fowleri, burun yoluyla insan vücuduna giriyor ve genellikle göl, nehir, kanal gibi tatlı sularda bulunuyor.

Naegleria fowleri enfeksiyonları, sıklıkla ABD'nin güney eyaletlerinde görülüyor.