Beyin sinyalleriyle cihaz kontrolü artık mümkün

Beynimizi çok kapsamlı ve gelişmiş bir bilgisayar olarak düşünmeye meyilliyizdir. Çünkü tıpkı bir bilgisayar gibi, etraftan gelen verileri toplar, belli bir merkezde işler ve genler ile çevrenin belirlediği bir altyapı çerçevesinde bu uyaranlara uygun bir cevap üretmektedir.

İnsan beyninin öğrenme, fonksiyonların gerçekleştirildiği yer ve algılamanın yapıldığı en önemli merkez olan hippocampus’un aktivitelerine dayalı beyin sinyalleri ile haberleşme yapabilen bir DNA çipini 1996 yılında Theodore W. Berger yaparak ilk kez bu alanda bir simülasyon çalışmasına öncülük etti. Böylece hippocampus bölgesinin bir prototipinin yapılması ile beyindeki bilgi yüklü hücrecikler olan ‘nöronlar ile mikroelektrotlar yardımıyla bağlantı kuruldu.

18

Hippocampus insan beyninin en önemli bölgesi olarak uzun dönemde bellekte tutma ve hatırlama fonksiyonlarını yerine getiren birimdir. Bu bölgenin zarar görmesiyle Alzheimer ve epilepsi hastalıklarının ortaya çıktığı da biliniyorsa da koku alma (olfaction) fonksiyonu da bu bölgede gerçekleşir. Beynin uyku modunda (REM) ürettiği 3-10 Hz sinyalleri de bu bölgede üretilir ve yaşlanma, stres, insan gelişimi ve şizofreni bu bölgeden aktive olur.

28

Elon Musk’ın kurduğu Neuralink şirketi insan beyni ve bilgisayarları özel bir çiple birleştirecek. Musk, süper zekanın gelecekte insanlığı yok etmesini önlemek için beynimizi dijital sinir ağlarıyla bilgisayarlar ve yapay zekaya bağlayarak insanları süper zeki yapmak istiyor. Beyin çipleri görme ve işitme kaybını giderecek. Parkinson’u engelleyip hafızayı güçlendirecek ve felçlileri ayağa kaldıracak. Neuralink, bugün felçli hastalara hareket kabiliyeti kazandırmak için kullanılan beyin çiplerinin daha gelişmiş versiyonlarını tasarlıyor. Şimdilik kobay fareler üzerinde denenen biyonik çipler 2020 yılından itibaren insanlı klinik deneylerde kullanılacak.

NextMind isimli firma ise, görsel korteksten aldığı verileri komutlara dönüştürüp cihazların kontrolünü sağlayan giyilebilir teknolojisini duyurdu. Beyin-bilgisayar arayüzü olacak cihaz, 2020’nin ilk yarısında sınırlı sayıda satışa sunulacak.Helsinki’de gerçekleştirilen Slush 2019 fuarında gerçek zamanlı cihaz kontrolü sağlayan beyin dalgası algılama cihazını tanıttı. NextMind’ın tanıttığı giyilebilir teknoloji, beyin sinyallerini kullanıcının görsel korteksinden alarak herhangi bir cihaz için komut haline dönüştürüyor. NextMind’ın geliştirdiği teknoloji, cerrahi operasyona gerek kalmadan kullanılması bakımından türünün ilk örneği olduğu ortada.

48