Gözler Amerika’daki yemin töreninde

ABD'nin 46'ncı Başkanı seçilen Joe Biden ve eşi bugün Beyaz Saray'a taşınıyor ve Donald Trump'ın Beyaz Saray'daki tüm izleri siliniyor. Çalışma masaları, çekmeceler, dolaplar boşaltılacak, odalar temizlenecek ve Trump'ın ekibinin yerini yeni atanan danışmanlar alacak. Ve yeni başkanın gelişiyle başlayan büyük dönüşümün ilk adımları atılmış olacak.

Beyaz Saray’daki yetkililerden alınan bilgilere göre, telefonlar sessiz, çalışma masaları boş ve açılmamış mektup yığınları birikmiş durumda ortalıkta duruyor. Sarayın aceleyle terkedilmiş gibi bir havası olduğunu söylüyorlar. 6 Ocak'ta Kongre'ye düzenlenen saldırı sonrasında onlarca üst düzey Beyaz Saray yetkilisi ve danışman gerçekten de gitmişti. 

BU SEFERKİ DEVİR TESLİMİ ÜLKE TARİHİNDE BENZERİ GÖRÜLMEDİK BİR SÜREÇ

Bugün yeni başkan yemin ederken, tüm ofisler temizlenip boşaltılacak ve Biden ekibinin gelişine hazırlanacak. Başkan değiştiğinde Beyaz Saray'daki ofislerin de el değiştirmesi yüzlerce yıldır tekrarlanan bir gelenek ve her zaman sorunsuz bir şekilde gerçekleştiği söylenemez.

ABD tarihinde Başkan Trump gibi azledilen, yani yargılanmasına karar verilen bir başka başkan olan Demokrat Andrew Johnson, 1869 yılında Beyaz Saray'ı Cumhuriyetçi Ulyssees S Grant'a devredeceği zaman, yeni başkanın yemin törenine katılmayı reddetmişti. Fakat bu seferki görev teslimi gerçekten ülke tarihinde benzeri görülmedik bir sürece sahne oldu. Normal olarak süreç seçimden hemen sonra başlar. Halbuki Trump seçim sonucunu kabullenmeyi reddettiği için bu haftalarca yapılamadı. Trump sonra da yemin törenine katılmayacağını belirtti. Tören sırasında Florida'daki Mar-a-Lago kulübünde olacağı yapılan tahminler arasında yer alıyor.

Her şeye rağmen görev devri, her zaman olduğu gibi bu yıl da gerçekleşecek. Princeton Üniversitesi'nden Amerikan tarihi profesörü Sean Wilentz, "Sistem hala kendisini koruyor" dedi ve ekledi:

"Çok sarsıntılı, çalkantılı ama yine de devir teslim gerçekleşecek" şeklinde konuştu. Aslında devir teslim en sorunsuz, en normal zamanlarda bile dev bir lojistik süreç. Giden yönetimin gelen yönetimde yer alacak yepyeni bir ekibe ülke yönetimine dair bütün bilgileri devretmesi gerekiyor.

Yönetimin el değiştirmesi nedeniyle işini kaybedecek ve yerine yeni biri atanacak olan 4 bin kişi mevcut. Siyaset üstü bir kuruluş olan Washington'daki Başkanlık Devir Merkezi'nin verdiği rakamlara göre, ABD'de başkanlık devri sırasında boşalan görevler için ortalama 150 bin ila 300 bin arasında iş başvurusu yapılıyor. Ayrıca bu boşalan 4 bin görevden 1100'ünün Senato tarafından onaylanması da şart. Dolayısıyla yeni kadroların tamamlanması bazen ayları hatta yılları bulabiliyor. Dört yıl boyunca hazırlanmış olan bütün raporlar, politika belgeleri ve malzemeler ise Milli Arşiv'e kaldırılıyor ve orada 12 yıl kapalı bir şekilde kalıyor. Bu süre içinde ancak başkanın kendisi bazı dosyaların açılmasına izin verirse bunlar açılabiliyor.

TAŞINMA NASIL GERÇEKLEŞİYOR?

Beyaz Saray hakkındaki "The Residence" adlı kitabın yazarı Kate Andersen Brower genellikle gidişten önceki son birkaç günün "kontrollü bir kaos" olduğunu belirtiyor. Oval ofisteki ünlü çalışma masası gibi mobilyalar, çoğu sanat eseri, porselen ve diğer kıymetli eşya hükümete ait olduğundan binada kalır. Fakat son başkanın duvarlardaki resimleri gibi daha özel eşyaların, bina yeni başkana devredilmeden önce taşınması gerekmektedir.

Trumpların kılık kıyafet, takı ve diğer özel eşyaları ise muhtemelen Florida'daki Mar-a-Lago'daki yeni konutlarına taşınacak.

DERİN TEMİZLİK YAPILACAK

Başkan Donald Trump ve onlarca Beyaz Saray personeli geçtiğimiz aylarda koronavirüse yakalandılar ve bu nedenle 6 katlı binadaki 132 odada şimdi derin bir temizlik yapılması gerekiyor. Beyaz Saray'ın bakım hizmetleri bölümü sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre trabzanlardan asansör düğmelerine ve mobilyalara kadar binadaki her şey, tek tek temizlenip dezenfekte edilecek.

Genellikle Beyaz Saray'a yeni yerleşen başkan ve aileleri, kendilerine göre bir dekorasyon yaptırıyor. Beyaz Saray'a geldikten yalnızca birkaç gün sonra Donald Trump Oval ofise popülist başkan Andrew Jackson'un bir portresini astırmış ayrıca ofisteki döşemeler, perdeler ve halıyı kaldırtarak, onların yerine altın rengi tonlarında kumaşlara yer vermişti.

Yemin töreni sonrasında ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve eşi de, yerlerini Kamala Harris ile eşine bırakacak. İkili Beyaz Saray'dan üç kilometre kadar mesafedeki 19. yüzyıldan kalma Başkan Yardımcısı resmi konutuna yerleşecek.

BİR DÖNEM KAPANIYOR

Beyaz Saray'a siyasi atamayla gelmiş personel bugünlerde oldukça neşeli. Haftalardır arafta gibiydiler. Patronları seçimin geçerli olmadığını iddia ediyordu ama onlar aslında gitmeleri gerektiğini biliyorlardı. Artık, durum netleştiği ve geleceklerini planlamaya başlayabilecekleri için neredeyse sabırsızlanıyor gibiler.