Beyaz Saray, İran’ın nükleer programı hakkında Trump’a suçlamalar yöneltti

Beyaz Saray Sözcüsü Psaki, İran’ın nükleer kapasitesini artırmasının ve nükleer programını hızlandırmasının nedeninin eski ABD Başkanı Donald Trump'ın aldığı kararlar olduğunu kaydetti.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında gündem hakkında açıklamalarda bulundu.

İran ile Viyana’da devam eden nükleer görüşmeler hakkında konuşan Psaki, “Şu anda müzakereler devam ediyor. Aralık ayında İran’ın ciddiyetsiz tavırlarından duyduğumuz rahatsızlığı dile getirmiştik ancak şu an tekrar masadayız” ifadelerini kullandı.

Psaki, eski ABD Başkanı Donald Trump’a da eleştirilerde bulunarak, “Şu anda İran nükleer kabiliyetini ve kapasitesini artırdı. Tüm dünyada vekalet savaşları yapıyor. Eski ABD Başkanı (Trump) pervasızca ve bir sonraki adımı düşünmeden nükleer anlaşmadan çekilmeseydi, bunların hiçbiri olmazdı” dedi.

Psaki ayrıca, “Önceki yönetimin anlaşmadan çekilmesiyle, İran’ın nükleer programı şu anda hızla artıyor. İran, Körfez’deki ortaklarımıza doğrudan saldırdı ve bağlantılı gruplar Irak’taki ABD askerlerine yeniden saldırıyor. ABD, uluslararası toplumdan tamamen soyutlandı. Biz şu an bu ilişkileri yeniden kurmaya ve masaya tekrar dönmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.