Beştepe'deki toplantıda neler yaşandı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 23 Haziran’da tekrarlanan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin ardından ilk kez parti ayrımı gözetmeksizin, tüm Büyükşehir belediye başkanlarını ağırladı. Peki çok konuşulan bu toplantıda neler yaşandı? Hangi kararlar alındı?

Beştepe'deki toplantıda neler yaşandı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 23 Haziran’da tekrarlanan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin ardından ilk kez parti ayrımı gözetmeksizin,  üçü kayyum olmak üzere tüm belediye başkanlarını Cumhurbaşkanlığı yerleşkesinde ağırladı. Belediye başkanları toplantının olumlu bir havada geçtiğini söyledi. Toplantı öncesi bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm hayırlı çalışmalarda belediye başkanlarının yanında olacağını söyledi ve toplantıya katıldıkları için belediye başkanlarına teşekkür etmeyi de ihmal etmedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, birleşme ve normalleşme adımına karşılık veren belediye başkanlarının toplantısı  yaklaşık olarak 3.5 saat sürdü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplantının ardından yaptığı çıkış konuşmasında her ne kadar işten çıkarmalar nedeniyle isim vermeden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’nin yönettiği belediyelere sitemde bulunsada toplantıdan hem Adalet Kalkınma Partisi (AKP)’nin belediye başkanları hem de CHP'li belediye yöneticileri memnun ayrıldı. Ortak komisyon, WhatsApp grubu kurulması kararının alındığı toplantıda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, sandalyesinin kırılması nedeniyle küçük bir kaza yaşadı. Edinilen bilgiye göre toplantıda belediye başkanlarına belli süreyle sınırlı söz hakkı verildi. Belediye başkanları sorun ve taleplerine ilgili bakanlar yanıt verirken, Erdoğan da not aldı. Toplantıda, CHP yönetiminin daha önce kararlaştırdığı strateji çerçevesinde, partili belediye başkanları adına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu sözcülük görevini üstlendi.

Basına kapalı gerçekleştirilen toplantının ardından yerel ve yabancı medya kuruluşlarında yer alan bilgiye göre İmamoğlu'nun en önemli talebi, yerel yönetim mevzuatının değiştirilerek belediyelerin yetki ve gelirlerini artıracak düzenleme yapılması oldu. İmamoğlu, merkezi hükümetten muhalefet partili belediyelere de özellikle altyapı yatırımları konusunda destek verilmesini, kamu bankalarından belediyelere ayrımsız kredi kolaylığı sağlanmasını, kamunun tüm belediyelere "adil" davranması taleplerini iletti. İmamoğlu, belediyelerin görev alanları artmasına karşın gelirlerinin aynı oranda artmadığına vurgu yaparak, belediyelerin idari ve mali yönden yeniden yapılandırılmasına dönük yasal düzenleme yapılmasını, kamulaştırma ile ilgili ciddi sorunlar yaşadıklarını ve bunların giderilmesi gerektiğini anlattı. İmamoğlu, belediyelerle ilgili yapılacak yasa değişiklikleriyle ilgili sürece katılmak için iktidar ve muhalefet partili belediyelerin içinde yer alacağı komisyon kurulması önerisini gündeme getirdi.

Bakanlar da oradaydı

Belediye başkanlarının yanı sıra çok sayıda Bakan ve yardımcılarınında katıldığı toplantıda, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan ve Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu üyeleri de yer aldı.

Komisyon kararı çıktı

Belediye başkanlarının büyük bölümü komisyon oluşturma gibi benzer taleplerde bulundu. Erdoğan'ın söz konusu talepleri olumlu bulması üzerine ortak bir komisyon kuruldu ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığındaki komisyonun üyelerini bizzat Erdoğan belirledi. Komisyonda CHP'den Ankara, İstanbul, Eskişehir, AKP'li Gaziantep, Kayseri, Bursa belediye başkanları ile Hazine ve Maliye Bakanlığı, Çevre, İçişleri, Ulaştırma, Kültür ve Turizm bakanlıklarının yer alması kararlaştırıldı. Komisyon, TBMM'de yapılacak yasal düzenlemeler konusunda öneriler hazırlayacak. Erdoğan'ın talebi doğrultusunda komisyona bazı ilçe belediye başkanları da alınacak. Komisyonun ilk toplantısını gelecek hafta Oktay başkanlığında yaparak yerel yönetimlere ilişkin hangi yasalarda değişiklik yapılması gerektiği konusunda önerileri alması planlandı.

Atamalara onay istendi

Her birinin eşit miktarda söz sahibi olduğu toplantıda belediye başkanları, kendi illerinde yaşadıkları sorunları aktararak, ilgili bakanlıklardan destek talebinde bulundular. Bu kapsamda Antalya Belediye Başkanı Muhittin Böcek ile Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'in İçişleri Bakanlığı'nın olur vermemesi nedeniyle hala genel sekterlerini atayamadıklarını anlattıları öğrenildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun bu talebe olumlu yanıt verdiği ifade edildi. Toplantıda en çok merak edilen konulardan biri de Erdoğan'ın açılış konuşmasında isim vermeden işten çıkarmalarla ilgili eleştirdiği CHP'li belediye başkanlarına yönelik eleştirilerini kapalı bölümde de dile getirip getirmediğiydi. Kapalı bölümde Erdoğan'ın doğrudan bir belediye başkanını hedef alan bir değerlendirme yapmadığı ifade edildi.

İmamoğlu, toplantıdan sonra İstanbul'a dönerken havaalanında gazetecilerin sorusu üzerine tüm sorunların konuşulduğunu anlattı. Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ndeki işten çıkarmalarla igili eleştirilerinin anımsatılması üzerine İmamoğlu, her eleştirinin değerli olduğunu belirterek, "İrdeleriz, bakarız ama toplantının çok iyi tarafı var, konuşulacak. Bu tarafı çok minimumda kalıyor. Sayın Erdoğan’ın kimi kastettiğini ben bilmiyorum açıkçası ama sorulursa kendileriyle neler olduğunu bilgi olarak paylaşırım. Biz son derece hassasız’’ yanıtını verdi.

CHP nasıl değerlendirdi?

Cumhurbaşkanı’nın parti ayrımı yapmaksızın tüm belediye başkanlarını davet ederek sorunlarını dinlemesi ve yapılacak mevzuat değişikliği için ortak bir komisyon kurulması kararı CHP ve diğer parti başkanları tarafından temkinli ancak olumlu karşılandı. Erdoğan'ı girişimini normalleşme adımı olarak değerlendirecn CHP kaynakları, geçmişte de böyle adımlar atıldığını, ancak arkasının gelmediğine dikkat çekerek, bundan sonraki süreci dikkatle izleyeceklerini, belediye başkanlarının da atılan olumlu her adıma aynı şekilde karşılık vereceğini ifade etti.