Belarus’ta Lukaşenko aleyhinde gösteriler sürüyor

Belarus’ta 9 Ağustos seçimlerinden sonra başlayan gösteriler her geçen gün büyüyor. Lukaşenko karşıtları meydanlarda protesto gösterilerini sürdürüyor. Belarus’ta neler olmuştu? Ülkede son durum ne?

Belarus’ta 9 Ağustos’ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini, resmi sonuçlara göre Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko kazandı. Merkez Seçim Komisyonu tarafından yapılan açıklama ile Lukaşenko resmi olarak Cumhurbaşkanı ilan edildi. Yapılan açıklamada, “Seçim sonuçları komisyon kararı ile onaylandı. Balarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko seçildi” ifadelerine yer verildi.

Komisyon tarafından açıklanan kesin sonuçlara göre, Lukaşenko’nun yüzde 80,1 oy aldığı belirtildi. Muhalefetten Lukaşenko’nun en yakın rakibi Tithanovskaya ise yüzde 10,12 oy oranına ulaştı. Ülke genelinde seçimlere yüzde 84,28 katılım olduğu ve 5 milyon 818 bin 955 seçmenin oy kullandığı aktarıldı.

Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından muhalefet tarafından itiraz geldi. Seçimlerin hileli olduğunu ve rakamların gerçek olmadığını iddia eden muhalefet, şiddetli bir şekilde sonuçlara itiraz etti.

Seçime katılan adaylardan biri olan Andrey Dmitriyev, yaptıkları tüm itirazların Merkez Seçim Komisyonu tarafından reddedildiğini açıkladı. Svetlena Tikhanovskaya da yaptığı açıklama ile, seçimin gerçekleri yansıtmadığını ve sonucu tanımayacaklarını duyurdu.

SEÇİMDEN SONRA PROTESTOLAR BAŞLADI

Belarus’ta cumhurbaşkanlığı seçimlerinin Aleksandr Lukaşenko’nun kazandığı açıklandıktan sonra ülkede gösteriler başladı. Lukaşenko muhalifleri sokaklara çıkarak seçim sonuçlarına tepki gösterdi. Muhalif göstericiler ile Belarus polisi arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.

Ülkede yapılan gösterilere polis tarafından şiddetli yanıt verilmesi uluslararası  kamuoyunun tepkisini çekti. Özellikle Avrupa ülkeleri ile ABD’den, Belarus’taki olaylar hakkında dikkat çekici açıklamalar geldi. Rusya yanlısı bir lider olması ile bilinen Lukaşenko, uluslararası medyanın ve kuruluşların tepkisi ile karşılaştı. Bazı ülkeler ise Rusya’nın Belarus’taki seçim sonuçlarına müdahale ettiğini iddia etti.

GÖSTERİLERDE 200 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Belarus İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Olga Çemodanova tarafından yapılan açıklamada, birtakım sosyal medya hesaplarının yaptıkları toplu protesto çağrılarının hedefine ulaşmadığı ifade edildi.

Başkent Minsk’te bulunan Bağımsızlık Caddesi’nde ve bazı mahallelerde protesto gösterilerinin yapıldığını söyleyen Çemodanova, protesto sayısının az olduğunu belirtti. Ayrıca yasa dışı semboller taşıyan tek kişilik eylemler yapıldığını söyledi.

Bazı göstericilerin üzerinde göz yaşartıcı sprey, balta, elektroşok aleti ve balta bulunduğunu aktaran Çemodanova, polisin yaptığı tüm uyarılara göstericilerin uymadığını aktardı.

Çemodanova, “An itibarıyla ülkede protestolara katılarak yasaları ihlal eden 200’den fazla kişi gözaltına alındı. Her olayla ilgili olarak güvenlik güçleri incelemelerini sürdürüyor. Her olay ile tek tek ilgileneceğiz” şeklinde konuştu.

 LUKAŞENKO’NUN KORUMA SAYISI ARTIRILIYOR

Belarus’ta Lukaşenko karşıtı protesto gösterileri devam ederken, Lukaşenko’nun koruma sayısı artırılıyor. Bağımsızlık Sarayı’nın Sapyorov Caddesi’nde polisleri taşıyan kamyonlar ve göstericileri dağıtmakta kullanılan özel teçhizatın bulunduğu bazı kaynaklar tarafından bildiriliyor.

Bağımsızlık Sarayı’nın yakınlarındaki Devlet Meydanı’nda da güvenlik önlemlerinin artırıldığı ileri sürülüyor. Ayrıca meydanın, makineli tüfekleri olan polisler ile çevrelendiği aktarılıyor.

RUSYA VE ABD BELARUS’TA NE İSTİYOR?

Belarus içinde bulunduğu konum itibarıyla Avrupa ve Rusya için oldukça önemli bir ülke olarak ön plana çıkıyor. Rusya yanlılığı sebebiyle Putin, Belarus’u Avrupa ve ABD’ye kaptırmak istemiyor. Bu sebeple Belarus’taki gösterilere karşı tavır alan Rusya, Lukaşonko’ya olan tam desteğini sürdürüyor. Özellikle Doğu Avrupa’daki faaliyetleri açısından Belarus, Rusya için çok önemli bir konumda bulunuyor.

Avrupa ülkeleri ise ülkede Lukaşenko yönetiminin biran evvel sona ermesinin gerektiğini dile getiriyor. Belarus muhalefetine açık bir şekilde destek olan Avrupa ülkeleri, Lukaşenko’yu bir diktatör olarak görüyor. Avrupa yanlısı bir muhalefetin Belarus’ta iktidara gelmesi, Rusya’nın bölgedeki faaliyetlerini azaltmak açısından Avrupa için önemli bir hal alıyor.

Avrupa Birliği (AB), Belarus’taki olaylara tam taraf olarak girmese de Polonya’yı ön plana sürüyor. Polonya, Belarus’ta Lukaşenko yönetimini tanımadıklarını ve seçim sonuçlarını kabul etmediklerini duyurmuştu. İki komşu ülke arasında geçtiğimiz hafta siyasi bir kriz yaşanmıştı.

Belarus’ta her geçen gün gösterilerin artması, Lukaşenko’ya karşı Avrupa ve ABD’den şiddetli tepkilerin yükselmesi, polis ile göstericiler arasında şiddetli çatışmalar yaşanması ve Rusya’nın bölgedeki faaliyetleri Belarus’u ileride de karışık günlerin beklediğini gösteriyor.