Belaruslu hackerlar Lukaşenko yönetiminin gizli kayıtlarını yayınladı

Kendini siber aktivist olarak tanıtan bir grup hacker, Lukaşenko yönetimi hakkında gizli kayıtlar yayımladı.

Belarus’ta Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko aleyhinde faaliyetlerde bulunan ve kendini siber aktivist olarak tanıtan bir grup hacker, hükümet ve istihbarat hakkında hassas verileri ele geçirdi.

“Belarus Siber Partizanları” olarak isimlendirilen hacker grubu, “Belaruslu yetkililer tarafından işlenen suçların kanıtlarını yayınlayarak 1994’ten veri ülkenin başındaki Lukaşenko rejimini zayıflatmayı” amaçladığını dile getiriyor.

Hackerlar, bazı bölümlerini yayınlayarak ülkenin en gizli bilgilerini ortaya çıkarttılar. Bu belgelerde, polis muhbirlerinin listeleri, üst düzey hükümet yetkilileri ve casuslar hakkında kişisel bilgiler yer alıyor.

Ayrıca söz konusu belgelerde, polis tarafından yönetilen insansız hava araçlarından ve gözaltı merkezlerinden video görüntüleri yer alıyor. Bununla birlikte bir hükümet telefon dinleme sisteminden gelen gizli telefon görüşmelerinin kayıtları da servis edilmiş durumda.

Söz konusu dosyada, hükümetin kamuya açıkladığından daha fazla sayıda koronavirüs kaynaklı ölüm yaşandığını gösteren istatistikler bulunuyor.

Bakanlıklarda çalışan ve Lukaşenko muhalifi olan yetkililerin, hackerlara bilgi sızdırdığı öne sürülüyor.