Belarus yolcu uçağını zorla indirip muhalif gazeteciyi gözaltına aldı

Yunanistan’tan Litvanya’ya giden yolcu uçağı, Belarus hükümeti tarafından zorla Minsk’e indirildi. Belaruslu yetkililer uçakta arama yaparken, Lukaşenko muhalifi bir gazeteci gözaltına alındı. Olay hakkında konuşan Litvanya Devlet Başkanı Gitanas Nauseda, “Güpegündüz bir devlet terörü yaşandı” ifadelerini kullandı. Avrupa ve ABD’den ise Belarus’a tepki yağdı.

Ryanar’e ait yolcu uçağı, Yunanistan’dan Litvanya’ya giderken zorla Belarus’un başkenti Minsk’e indirildi. İndirilen uçakta Lukaşenko hükümetine muhalif olan Balaruslu gazeteci Raman Pratasevich, yetkililer tarafından gözaltına alındı.

Gece geç saatlere kadar içinde aramaların yapıldığı uçak, daha sonra tekrardan Litvanya’nın başkenti Vilnius’a yönlendirildi. Litvanya Devlet Başkanı Gitanas Nauseda havaalanına giderek yolcuları karşıladı.

“Güpegündüz bir devlet terörü yaşandı” ifadelerini kullanan Nauseda, Belarus yönetimine çok sert tepki gösterdi. Litvanyalı yetkililer tarafından yapılan açıklamalarda ise olay hakkında soruşturma başlatılacağı ve uçaktaki yolculardan ifade alınacağı duyuruldu. Belarus makamları ayrıca uçakta teknik incelemeler yapılacağını belirtti.

AVRUPA BİRLİĞİ UÇAK KRİZİNİ DEĞERLENDİRECEK

Belarus tarafından yolcu uçağının alıkonulması ve Lukaşenko muhalifi bir gazetecinin gözaltına alınması Avrupa’da tartışmalara yol açtı.

Avrupa Konseyi Sözcüsü Barend Leyts sosyal medyadan yaptığı açıklamalarda, “Avrupa Konsey Başkanı Ryanair uçağının zorla Minsk’e indirilmesi konusunu ele alacak. Bu toplantıda durum ve olası yaptırımlar gündeme gelecek” ifadelerini kullandı.

Konu hakkında konuşan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Dönem Başkanı ve İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, Belaruslu gazetecinin derhal serbest bırakılması gerektiğini söyledi. Linde, “Bu kesinlikle kabul edilemez kötü bir davranıştır. AB’li meslektaşlarımız olası sonuçları ele alacak” şeklinde konuştu.

ABD VE AVRUPA’DAN BELARUS’A TEPKİ

Belarus’un yolcu uçağını zorla indirmesi ve muhalif bir gazeteciyi gözaltına alması Avrupa ve ABD tarafından tepki ile karşılandı. Almanya, Polonya, İsveç gibi ülkeler Belarus’a tepki gösterirken, Estonya ise yaşananları “zorbalık” olarak nitelendirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, gözaltına alınan muhalif gazetecinin derhal serbest bırakılması gerektiğini söyledi. Fransa Belarus’un Paris Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığı konutuna çağırırken, yapılan uygulamayı şiddetle kınadı.

Çekya Dışişleri Bakanlığı yapılan uygulamayı “kabul edilemez” olarak nitelendirirken, ABD ve İrlanda gibi ülkelerden ise “Belarus hava sahasının kapanması gerektiği” yönünde açıklamalar geldi.

BELARUS: “UÇAKTA BOMBA ARADIK”

Konu hakkında yazılı bir açıklama yapan Belarus İçişleri Bakanlığı, söz konusu uçak için bomba ihbarı yapıldığını belirtti. Bakanlık, uçağın bagaj ve el bagajı bölmelerinde iki buçuk saatten fazla arama yapıldığını kaydetti.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) yaptığı açıklamada kapsamlı bir araştırma yapılması gerektiği söylerken, Belarus hükümeti ise olay hakkında soruşturma başlatılacağını duyurdu.