Boris Johnson hükümeti BBC'yi hedef aldı

İngiltere’de BBC için halktan alınan fonların kesilmesi gündeme geldi. Kültür Bakanı Nadine Dorries, lisans ücreti anlaşmasının bu yıl son kez alınacağını söyledi.

İngiliz medyasında yer alan haberlerde, hükümetin BBC’nin fonlanması için halktan alınan ücret miktarını iki yıl süreyle dondurmayı planladığı bildirildi.

Özerk kamu yayıncısı BBC, televizyon kullanan İngilizlerin yıllık olarak ödediği 159 sterlinlik lisanslar ile fonlanıyor. Lisanssız izleyenlere ise bin sterline varan para cezaları kesiliyor.

İngiltere’de enflasyonun son 30 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 6’ya ulaşması bekleniyor. Mail on Sunday gazetesindeki haberde, lisans ücretlerinin enflasyon oranında artırılmasının halk üzerinde yük oluşturacağı ve bu nedenle ücretlerin iki yıllığına dondurulacağı belirtildi.

İngiltere Kültür Bakanı Nadine Dorries sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, lisans ücreti anlaşmasının bu yıl son olacağını söyleyerek gündemdeki iddiaları doğruladı.

Hükümetin kararı, ücretli dijital platformlar ve haber kanalları ile rekabet eden BBC’ye bir darbe olarak nitelendirildi. İşçi Partisi’nden Lucy Powell, “Başbakan ve Kültür Bakanı, gazeteciliğini sevmedikleri için bu büyük İngiliz kurumuna saldırmaya kararlı görünüyor” ifadeleriyle kararı eleştirdi.

Hükümet, Nisan 2022’de başlayacak olan beş yıllık finansman anlaşmasının bir parçası olarak TV lisansının ne kadara mal olacağı konusunda kasım ayında müzakerelere başlamıştı.

BBC’nin Boris Johnson hükümetinin ana politikalarından Brexit’e karşı yaklaşımı ve hükümete yönelik eleştirel yayınları nedeniyle hedef alındığı belirtiliyor. Geçtiğimiz haftalarda Johnson’un pandemi kısıtlamalarında verdiği partilerin gündeme gelmesi üzerine iktidardaki Muhafazakar Parti’nin bir üyesi BBC’de yer alan haberleri “darbe girişimi” olarak nitelendirmişti.