Bavyera Eyaleti Başbakanı Markus Söder: "Görevinden alınması orantılı olmaz"

Bavyera Eyaleti Başbakanı Markus Söder, Yahudi karşıtı afiş hazırladığı iddia edilen Başbakan Yardımcısı Hubert Aiwanger'le ilgili kararını "görevinden alınması orantılı olmaz" şeklinde açıkladı.

Bavyera Eyaleti Başbakanı ve Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) Genel Başkanı Markus Söder; okul yıllarında Yahudi karşıtı afiş hazırladığı iddia edilen Özgür Seçmenler (Freie Wähler) Genel Başkanı, Eyalet Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Hubert Aiwanger ile ilgili kararını, düzenlediği basın toplantısıyla duyurdu.

İddialara ilişkin olarak Aiwanger'den 25 soruyu cevaplamasını isteyen Söder, istifa çağrıları yapılan Aiwanger ile ilgili olarak, "Görevinden alınması orantılı olmaz" dedi.

Başbakan Söder; Aiwanger ile kişisel olarak da görüştüğünü ve siyasetçinin bu görüşmede afişi hazırlamadığını ya da dağıtmadığını inandırıcı bir biçimde ifade ettiğini bildirdi.

Yahudi karşıtı afişin hazırlandığı Bavyera eyaletindeki lisede yaşanan olayın üzerinden 35 yıl geçtiğini ve o zamandan bu yana benzer bir olayın gerçekleşmediğini de söyleyen Söder, "Bu kararı kolay vermedim. Herkesin hoşuna gitmeyeceğini de biliyorum" açıklamalarında bulundu.

Söder; Aiwanger'i kaybettiği güveni yeniden kazanmak için çalışmaya çağırarak bunun için Yahudi cemaatiyle de görüşmek zorunda olduğunu söyledi.

Söder, "Bavyera'da ırkçılık ve Yahudi düşmanlığına yer yok" dedi.

Başbakan Söder, Aiwanger'in kendisine yönelik suçlamalarla ilgili kriz yönetimini de eleştirdi ve siyasetçinin suçlamalara 'çok daha erken kararlı bir biçimde tepki göstermesi' gerektiğini bildirdi.