Batılı liderlerden ortak bildiri: İsrail’e desteklerini yinelediler

ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, Kanada ve İtalya’nın liderleri, video konferans yöntemiyle bir görüşme gerçekleştirdi. Batılı liderler, görüşmede, İsrail’i ve Tel Aviv’in kendini savunma hakkını destekleyen ortak bildiriyi onayladı.

Batılı liderler, toplantının sonunda bir ortak bildiri kabul etti. 

İsrail ve İsrail’in ‘terörizme karşı kendilerini savunma hakkını desteklediklerini' tekrarlayan liderler, sivillerin korunması için uluslararası beşeri hukuka uyma çağrısında bulundu. 

Liderler, bölgeden ayrılmak isteyen vatandaşlarını desteklemek için yakın koordinasyon içinde olma kararlarını dile getirdi.

Batılı liderler, ABD’li 2 esirin serbest bırakılmasından memnuniyet duyduklarını belirtirken, tüm esirlerin serbest bırakılmasını istediklerini ifade etti.

Gazze’deki ihtiyaç sahibi Filistinlilere insani yardım konvoylarının ulaşmasından duyulan memnuniyetin dile getirildiği bildiride, ‘bölgedeki ortaklarla yemek, su, tıbbi yardım gibi ihtiyaçların karşılanması için iş birliği içinde çalışmaya devam edileceği’ aktarıldı.

Batılı liderler, çatışmanın yayılmasını önlemek ve Orta Doğu’da istikrarı korumak için yakın diplomatik koordinasyonun devamını desteklediklerini belirtti.

Liderler, politik çözüm ve uzun süreli barış için çalışacaklarını dile getirdi.