Batı Nil Virüsüne dikkat!

Aylardır gündemden düşmeyen ve halkı tehdit eden Batı Nil Virüsü can almaya devam ediyor. İstanbul'un ardından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de ateş, halsizlik, üşüme ve titreme belirtileriyle hastaneye gidenlerin sayısı artınca Sağlık Bakanlığı harekete geçti ve vatandaşları bilgilendiren açıklamalarda bulundu. Bu bilgiler ışığında Batı Nil Virüsü nedir? Batı Nil Ateşi Virüsü belirtilerine dair merak edilen tüm detaylar..

Bu yıl ilk olarak İstanbul Avcılar'da görülen, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) de geçtiğimiz haftalarda bir kişinin yaşamına mal olan Batı Nil Virüsü (BNV), KKTC’de yedi kişide daha ortaya çıktı. KKTC Sağlık Bakanlığı, devlet hastanesinde tedavi gören hastalardan bazılarının yoğun bakımda yattığınıda açıklayarak, virüsün ölümcül tehlikeler oluşturduğuna dikkat çekti. KKTC Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Batı Nil virüsü şüphesiyle kontrol altında tutulan hastalardan alınan ve Türkiye’ye tahlile gönderilen kan örneklerinden beşinde hastalığa rastlandığı duyuruldu. Tüm bunların yanı sıra son günlerde İstanbul’da özel bir hastanede tedavi gören bazı kişilerinde Batı Nil Virüsü olduğu tespit edildi. 

Sağlık Bakanlığı endişeleri gidermek ve halkı bilinçlendirmek amacıyla yaptığı açıklamada, Batı Nil virüsü enfeksiyonunun sivrisinek sokması ile bulaştığını ve insanlarda nörolojik hastalıklara sebep olabilecek bir hastalık olduğunu belirtti. Öte yandan bu hastalığın nadiren de olsa ölüme yol açabileceği kaydedildi. Hastalığın genellikle mevsimsel olduğunun ve yaz boyunca ya da sonbaharın erken dönemlerinde görüldüğü belirtilen açıklamada, salgın bölgelerinin başlıca kuş göç yolları üzerinde yer aldığı vurgulandı. Kuşların virüsün esas konağı olduğunun altı çizilen açıklamada, sivrisineklerin taşıyıcı kuşlardan beslenmesi halinde virüsü insanlara bulaştırabildiği belirtildi.

Batı Nil Virüsü nedir?

Batı Nil virüsü enfeksiyonu, sivrisinek sokması ile bulaşmaktadır. Bununla birlikte insanlarda nörolojik hastalıklara neden olabilen ve nadirende olsa ölüme yol açabilen bir hastalık olarak bilinir. Hastalık genellikle mevsimseldir, yaz süresince ve sonbaharın erken dönemlerinde görülür. Salgın bölgeleri başlıca kuş göç yolları üzerinde yer almaktadır. Kuşlar virüsün esas konağıdır. Sivrisinekler taşıyıcı kuşlardan beslenirse, virüsü alarak insanlara bulaştırabilmektedir. Hastalığın kuluçka süresi 3 ile 14 gün olarak bilinir.

Batı Nil virüsünün bulaştığı kişilerin neredeyse yüzde 80’inde herhangi bir belirti gözlemlenmez. Hastaların yalnızca yaklaşık yüzde 20’sinde ateşlenme, baş ve kas ağrısı, halsizlik, iştahta kesinti, lenf bezlerinde şişlik, bulantı-kusma, ciltte döküntü gibi belirtiler görülebilir. Yaklaşık bir haftada iyileşme beklenir. Hastalığın özel bir tedavisi yoktur, destek tedavisi esastır. Çoğunlukla Afrika, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Amerika ve Batı Asya’da görülen BNV, ülkemizde ilk olarak 2010 yılında tespit edilmiştir.

2018’in başlarında başta İtalya ve Yunanistan olmak üzere Avrupa ülkelerinde Batı Nil virüsüne yakalanlarda ciddi bir artış yaşanmıştır, bununla birlikte aynı yıl Türkiye’de de 26 vaka görülmüştür. Bu yıl içerisinde de ülkemizde, İstanbul Avcılar’da tespit edilmiştir. Bölgede hastalığın kontrolüne yönelik olarak İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü ve yerel yönetimler tarafından gerekli koruma tedbirleri alınmıştır. Tespit edilen hastalara ve yakınlarına gerekli bilgilendirmeler yapılmıştır ayrıca, başka vakaların olup olmadığıda sıklıkla araştırılmaya devam etmektedir.

Batı Nil virüsü hastalığından korunmada temel yaklaşım sivrisinek üreme alanlarının azaltılması ve sivrisinek sokmalarından korunmak olarak açıklanmıştır. Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre, İstanbul’un çeşitli bölgelerinde sivrisinek kaynağı olabilecek yerler tespit edilmiş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bildirilerek larvasit uygulamaları yapılması istenmiştir. Ayrıca bölgede sivrisinek üreme alanı olabilecek durgun suların ıslahı için İSKİ’ye bilgilendirmesinin yapıldığıda açıklanmıştır.